| Helvete a întrebat:

Ce poate face o persoana care a fost dintotdeauna un inadaptat social, fara a fi capabil sa se poata schimba sau integra, indiferent de metodele incercate si ajutorul care I-a fost acordat?
Care ar fi cea mai probabila soarta pe care ar putea-o avea o astfel de persoana, in afara previzibilei sinucideri, pe care nu a incetat niciodata sa o ia in considerare din cauza conditiei sale si a dificultatilor intampinate in mod constant?
Cum ar putea supravietui un inadaptat social, avand in vedere ca este aproape imposibil sa traiesti la marginea sau in afara societatii, fara a avea nicio legatura cu aceasta? Credeti ca exista un fel de selectie naturala in cazul unor astfel de personae, in sensul in care ele nu supravietuiesc prea mult din cauza felului lor de-a fi?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Daca ai sti cati oameni de mare valoare au trait in izolare, au murit saraci si uitati sau s-au sinucis n-ai mai pune problema astfel. Se zice ca cine s-aseamana s-aduna, ori daca omul nu si-a gasit tovarasi la nivelul propriu cu cine sa se asocieze? Cu aia care-i vorbesc numai de manele, farduri, barfe? Cu adeptii exaltati ai unui guru despre care el stie bine ca-i psihotic? Conform criteriilor psihiatriei moderne profetii cartilor sfinte erau nebuni de legat, probabil d-aia nu da pe la biserica. Asa scrie-n Biblie, ca auzeau voci vorbindu-le-n cap, aveau naluciri si vedenii, erau antisociali, etc.

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Da, poate fi vorba de o selectie naturala, pentru ca noi oamenii suntem supusi acelorasi legi naturale ca si celelalte specii. Unii indivizi pur si simplu nu sunt "facuti" sa reuseasca, pentru a fi eliminati de ceilalti spre beneficiul speciei. In cazul omului, care este o specie sociabila, cel mai mare handicap cu care te poate "inzestra" natura e sa nu te poti integra intr-un grup. Bineinteles ca un astfel de individ nu se poate simti prea bine in pielea lui, si de multe ori se poate simti vinovat, insa eu nu cred ca ar avea motive s-o faca. Nu e vina lui ca s-a nascut asa, ci pur si simplu asta a fost soarta. Tot ce-i ramane de facut e sa incerce in continuare, presupun. Nu e tocmai indicat sa renunte si sa moara. Societatea noastra e complexa, si nu mai suntem nevoiti sa ne supunem total vointei naturii, sa spunem asa. Sunt cai de scapare prin care un astfel de om poate totusi sa traiasca si chiar sa prospere la un moment dat. Importanta e sa aiba rabdare si sa nu-si piarda increderea ca intr-o zi lucrurile vor arata mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoană care este inadaptată social de când se ştie (deşi mă îndoiesc că acest lucru e posibil, cel puţin la grădiniţă cu toţii am fost sociabili) nu are prea multe şanse de reuşită.
Poate datorită complexelor sau timidităţii în exces a ajuns să fie inadaptată. Singurul lucru care mai poate salva o astfel de persoană, este o altă persoană exact aşa. Nu eşti prima şi nici ultima/primul/ultimul inadaptat/ă. În cele mai bune cazuri, cu ajutorul psihologilor şi trecerii timpului această "inadaptare" se poate trata, cu efort şi voinţă. Dar sunt şi cazuri în care rezultatul este complet invers. Un simplu inadaptat poate deveni socipat sau chiar psihopat şi să sfârşească în închisoare.
Cum spuneam, cine spune că inadaptaţii nu pot "socializa" între ei? "Cine se aseamănă se adună" Inadaptaţii se pot ajuta între ei să depăşească această etapă.
(Îmi cer scuze dacă ce am tastat nu are sens sau sunt multe greşeli gramaticale, sunt puţin sub influenţa alcoolului. O să revăd mâine răspunsurile şi poate îl şterg.)

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Be nice to nerds. You may end up working for them. We all could."
― Charles J. Sykes, Dumbing Down Our Kids: Why American Children Feel Good about Themselves But Can't Read, Write, or Add

| andreeaandra989 a răspuns:

Pai depinde de la persoana la persoana acuma..., dar de ce intrebi asta? In plus nu cred ca o persoana nu s-ar integra in lume happy s-au chiar daca e asa ar trebui sa lase rusinea la o parte... s-au sa-si schimbe comportamentul. Succesc cu intrebarea mai departe happy :p