| Sara202 a întrebat:

Buna! Stie cineva in jur de cat este bursa de merit la facultate acum?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa de merit, la fel ca si celelalte burse, nu este in suma fixa, poate diferi de la o facultate la alta, in functie de suma primita de la bugetul de stat si numarul studentilor bursieri, in orice caz ar trebui sa acopere, cel putin, cazarea si mancarea.
Conform Ordinului MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"CRITERII din 27 februarie 2017
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă
ART. 12.(1) Cuantumul burselor, indiferent de tipul acestora este aprobat prin hotărâre a senatului, la propunerea Consiliului de administraţie, ca urmare a consultării cu reprezentanţii studenţilor, inclusiv a organizaţiilor studenţeşti reprezentative din universitate.
(2) Cuantumul bursei de performanţă este mai mare decât cuantumul bursei de merit atribuită în instituţia de învăţământ respectivă. Cuantumul bursei de merit este mai mare decât cuantumul bursei sociale."

| S417 a răspuns:

-9999 lei