| Razvan123456g a întrebat:

Salutare! Bursa de merit la facultate pe cate luni se da pe sem II?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa se acorda pe durata cursurilor, activitatilor practice, examenelor, etc dar nu se acorda pe perioada vacantei de vara, cu unele exceptii.
Conform Anexei 2 la HG 558/1998, citez:
"11. Bursele de merit atribuite studenţilor cu rezultate deosebite la învăţătura, bursele de studiu şi de ajutor social se atribuie studenţilor pe durata anului universitar (cursuri, sesiuni de examene, activităţi practice, examen de licenţa sau de absolvire), în conformitate cu planul de învăţământ, cu excepţia vacantelor.
  12. Bursele se atribuie şi pe perioada vacantelor, dacă studenţii bursieri sunt orfani, dacă provin din case de copii sau din plasament familial ori dacă sunt bolnavi TBC şi se afla în evidenta unităţilor medicale, dacă suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficiente renale cronice, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, sunt infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilita anchilozanta sau reumatism articular acut."

| Razvan123456g explică (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca pe minim 4 luni?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvan123456g):

Sunt pensionar si nu stiu cat tin cursurile si celelalte acum, ar trebui sa stii tu.

| Razvan123456g explică (pentru Ioandelasal):

Deci minim 4 luni pentru ca am revazut structura anului.