| cucuionutz a întrebat:

stiti careva daca imi pot scoate cazierul judiciar daca am primit o amenda contraventionala, iar aceasta nu a fost trecuta inca la finante?
Dar dupa ce este trecuta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar se trec numai pedepsele penale, inclusiv amenda penala, dar nu se trec pedepsele contraventionale, asa ca o sa fie cazier curat(daca n-ai pedepse penale) si poti sa-l scoti linistit oricand. Numai bine!

| drhotzu a răspuns:

Deci... amenda contraventionala intra sub incidenta dreptului civil, tot acolo se contesteaza, la judecatoriile civile. in cazierul judiciar sunt trecute doar faptele penale la care ai deja condamnare si la care a trecut termenul de apel/ contestare legal de 15 zile.
asa ca nu e panica!
SPOR!