| DarkIris a întrebat:

Buna, stiu ca TPU nu-i chiar locul potrivit pentru intrebarea mea... dar am zis sa incerc totusi.

Apartamenul in care locuiesc cu tatal meu e pe numele bunici mele si ea a murit pe 27 August. Am fost la notariat sa facem sucesiunea insa am intampinat o problema.

Bunica mea cand a cumparat apartamentul in anul X [prefer sa nu dau data] era inca casatorita cu Domnul X iar abia dupa un an au divortat [oricum ei numai traiau de aproape 9 ani impreuna ..deci cand a cumparat apartamentul l-a cumparat din bani ei.]

Cei de la notariat au zis ca nu poate sa faca sucesiunea fiindca ea cand a cumparat apartamentul era inca casatorita cu el... deci cum ar veni...ar fi si el mostenitor la o parte din apartament. Ni s-a spus ca il vor cauta si il va chema la notariat ca sa vorbim cu toti. Dar dupa 2 saptamani ni sa zis ca nu-l gaseste si ca sa-l cautam noi si ca mai bine sa inchidem dosarul sau sa mergem in alta parte.

Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand sa va interesati, poate il gasiti.
In al doilea rand, daca nu-l gasiti, solicitati de la notar o incheiere de trimitere in instanta de udecata si apoi depuneti o cere de judecata pentru a se pronunta o hotarare privind mostenirea.

| DarkIris explică (pentru Ioandelasal):

Tatal meu numai stie nimic de el de cand avea 14 ani si de atunci nu la mai vazut niciodata. Cum am putea sa-l gasim?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DarkIris):

Tatal tau sa se intereseze la SPCLEP unde respectivul a avut ultimul domiciliu sau la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date.

| DarkIris explică (pentru Ioandelasal):

Ok, Va multumesc mult de tot si va doresc o seara placuta! happy