| DarkIris a întrebat:

de curand tatal meu a finalizat sucessiunea legata de apartament, cei de la notariat au eliberat 2 certificate de mostenitor. Unde trebuie sa se duca si ce trebuie sa ceara? Fiindca noi am fost la D.V.B.L Sec 2[Buc] si am completat o Declaratie Fiscala pentru stabilirea impozitului/taxei pe teren dar asta e doar pentru impozit? Unde trebuie sa mergem ca sa scoatem noul titlu de propietate pe numele lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul public care a facut procedura succesorala este obligat sa depuna certificatul de mostenitor la OCPI, pentru intabularea dreptului de proprietate pe mostenitori si sa dea mostenitorilor un extras CF, in cca 10 zile de la data procedurii succesorale, asa ca tatal tau nu mai trebuie sa mearga in alte locuri decat la impozite si taxe, unde deja spui ca a fost.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Inscrierea dreptului de proprietate se face la OCPI (Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara) Bucuresti. Vezi actele necesare la punctul 3 din link -ul : http://www.ocpib.ro/acte_necesare.htm

| Holiday a răspuns:

Nu e necesar nici un titlu de proprietate. Actul de succesiune este cel care stabileste proprietatea.

| Holiday a răspuns:

Este necesara insa intabularea dreptului de proprietate, iar de asta se poate ocupa notarul unde a facut succesiunea.