| aoife a întrebat:

Buna: Sunt in Uk si am 2 copii sub varsta de 5 ani.Nu sunt casatorita si vreau sa ma despart de tatal copiilor din cauza unui limbaj ff vulgar pe care il are.Copii sunt pe numele lui de familie. Vreau sa intreb daca va fi nevoie sa revin in Romania sa obtin custodia copiilor si daca da:mai pot sa ies din tara fara consimtamantul tatalui, si la fel ar fi cu pasapoartele copiilor sau buletinele, tot tatal trebuie sa fie prezent la intocmirea actelor? Sau pot sa raman in Uk si sa cer aici custodia copiilor:ar fi valabila in Romania decizia tribunalelor? Ca si tata are aceleasi drepturi ca si mama sau cum sunt legile? Pot sa schimb numele de familie al copiilor pe numele meu sau nu? Va multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa vii in Romania si sa intentezi actiune pentru incredintarea copiilor. Pana ce obtii o hotarare definitiva si irevocabila de incredintare nu vei mai putea pleca cu ei in strainatate fara acordul tatalui. Odata cu incredintarea poti cere si schimbarea numelui de familie a copiilor ca sa fie pe numele tau. Daca tatal nu va fi de acord o sa fie un proces destul de lung si nu se stie cum se va termina. Numai bine!

| aoife explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns! M-am gandit ca nu va fi usor, dar trebuie facut si lucrul asta! Atat copii cat si eu meritam o viata mai buna!