| yami a întrebat:

Am doi copii, vreau sa fug de tatal copiilor mei, in alta tara, daca asta inseamna sa scap de el si de chinul de atatia ani. am custodia copiilor, prin hotarare judecatoreasca legala, pentru ca noi nu am fost casatoriti. vreau sa stiu daca pot parasi tara in cazul asta, evident neavand semnatura lui.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am vazut raspunsurile date si ma mira faptul ca unii scriu fara sa aiba habar, mai alea anonimul, care este foarte categoric. Il invit sa citeasca prevederile Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, art. 30, lit. c), astfel cum a fost md.de art. I din OUG nr. 207/2008.
Am mai spus-o de cateva ori si am solicitat celor care nu stiu sigur sa nu-si dea cu parerea in chestiuni de specialitate, cum este si domeniul juridic, deoarece fac mai mult rau decat bine, oricat de bine intentionati si saritori ar fi. Numai bine!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca prin hotararea judecatoreasca ti-au fost incredintati tie, atunci tu esti reprezentantul legal si nu mai trebuie si declaratia tatalui ca este de acord cu plecarea in strainatate. Va trebui sa ai la tine acea hotarare judecatoreasca si sa o arati la granita. Numai bine!

| Hombre a răspuns:

Da mergi la pasapoarte si intreaba daca se mai trec minori in el sau se da un document aparte, evident cu hotararea judecatoreasca. Nu ai nevoie de semnatura lui. E bine sa ai totusi si pasaportul la tine.

| EUSIATIT a răspuns:

Legal nu ar trebui semnatura lui. dar e bine sa te interesezi ca sa nu faci drumul pina la granita si sa fii intoarsa din drum.iti urez sa ti fie bine tie si copiilor acolo unde vrei sa pleci [nu primesti pensie alimentara?

| thealchemist a răspuns:

Daca ai copiii pe pasaportul tau nu e nevoie de nimic altceva.

| Sin a răspuns:

Daca ai custodia copiilor (acestia fiind minori, sa inteleg) prin hotarare judecatoreasca legala, atunci da poti pleca fara griji.

| psihox a răspuns:

Sau sa angajati o persoana competenta, serioasa care sa va traverseze legal in alta tara, cu acte in regula.

| Doar1îngeR a răspuns:

De ce nu iti angajezi un avocat bun? Te va scoate din tara fara sa isi dea seama nenorocitul...si LEGAL

| XenofX a răspuns:

Daca nu sunteti casatoriti si nu ati fost puteti parasi tara fara semnatura acestuia
dar mai bine te-ai duce la candva care stie la sigur happy
bafta
si iti tin pumnii sa scapi de ala
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin hotararea judecatoreaca i s-a dat dreptul la vizita si sa ia copiii acasa o parte din timp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E imposibil sa scoti pe cineva din tara fara semnatura tatalui! Chiar daca sunteti reprezentantul legal, asta nu inseamna ca tatal nu mai are nici un drept asupra minorilor. Ba chiar, are aceleasi drepturi ca si dvs, mama lor! In hotararea judecatoreasca scrie clar: tatal e obligat sa plateasca pensia de intretinere si sa vegheze asupra dezvoltarii fizice si psihice, asupra educatiei minorilor, siguranta s. a. Nu scrie nicaieri ca angrynumele lui) nu mai are nici un drept. Ca sa scoateti minorii din tara, va trebuie pasaport(nu se merge cu buletinul in cazul minorilor), la pasapoarte o va ceara procura de la tatal copiilor, fara ea n-o sa va faca pasaport. Nimeni nu este in masura sa va ajute, in afara de tatal copiilor. Iar daca veti reusi, tatal copiilor trebuie sa informeze politia, pentru ca e o infractiune. De unde stim noi ca dvs. nu faceti trafic de carne vie?(sunt atatea cazuri) Daca ii scoateti din tara exista atatea acuzatii: rapire, maltratare, sechestru, trafic de carne vie. Cel putin una din astea va baga vreo 7 ani la puscarie si pierdeti orice drept asupra copiilor.
Atat timp cat in certificatul de nastere scrie ca tatal copiilor este X, nu puteti sa scoateti minorii din tara, iar orice tentativa/reusita e o infractiune destul de grava. Nu va sfatuiesc sa incercati. In cazul infractiunilor asupra minorilor legea e foarte dura si nu iarta! Nimeni si nici atat legea din Romania, nu poate sa-l desparta sau sa-l alunge pe tata de copii lui. Copiii dvs. au nevoie si de tata(asta scrie in lege si parerea altcuiva nu conteaza). Puteti sa aveti 1000 de documente, atat timp cat este specificat faptul ca X e tatal copiilor, dvs. nu faceti decat sa incalcati legea si dreptului tatalui asupra minorilor.
Imi pare rau, chiar daca in Romania exista discriminarea tatilor asta nu inseamna ca trebuie sa favorizam infractiunile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yami,

de ce nu pleci in alt oras din Romania?
ar fi mai simplu si pentru tine si copii
nu te complica in alte tari: o sa-ti smulgi parul din cap peste 6 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ioandelasal Altu care crede in legi(stii cati au murit din cauza asta?). Daca se respectau legile, de mult timp nu mai erau infractorii in libertate(sau nici asta nu stii?), nici unul.
Posibil ca matale stai toata ziua cu dreptul in brate si dai de acolo felii. Dar lucrurile in realitate stau altfel decat iti inchipui tu(sau nici macar atat nu faci, crezi cu naivitate in lege. Ce naibi, parca e un copil care imi zice ca pentru crima faci 20 de ani si pe strada sunt atatia criminali liberi fara pata). Pacat ca nu stiu cine e tatal minorilor ca-l ajutam(chiar gratis) s-o opreasca pe aceasta femeie la vama(cu toate hotararile si drepturile ei ca reprezentant) sau nici nu apuca sa se miste ca intra la cercetare. Ghici cumwinking
Pana una alta, mai iesi din casa si lasa cartile, vezi cum sta treaba in jurul tau. Daca credem toti in legi, eram morti de mult.
Legile lasa o multime de interpretari(pe care tu din pacate nu le poti vedea) si pot fi intoarse in favoarea cui doresti(Tu vezi doar legea nu si cum o poti "fenta"). Eu zic sa te calmezi si sa respiri, priveste! Lumea nu e deloc roz si nu se invarte in jurul legilor.
Sau mai bine lasa-i pe altii(astia care strica legea) sa aplice smecheriile.
M-am saturat sa vad cum toata lumea aplica: discriminarea tatilor. Cum am spus, pacat ca nu stiu cine e tatal minorilor. Hai ca nu va mai stric bucuria, continuati sa mintiti oamenii cu legea(cum si legea isi bate joc de ei), dar credeam ca pana si un copil era constient ca atunci cand vrei, poti si exista altii mai presus de lege.

| ancutsa13 a răspuns:

Iti trebuie neaparat semnatura de la el sau se poate cu hotararea definitiva si irevocabila de incredintare minor.

Daca nu va intelegeti cu tatal sa va dea acordul, mai bine faceati o actiune pentru custodie in instanta si terminati cu stresul. Dureaza, dar dupa aceea numai depindeti de el in nici o hotarare cu privire la minor, in special in a iesi cu el din tara.

| yami explică:

Multumesc foarte frumos pentru raspunsurile voastre.parca am prins putere si acum stiu ca pot merge mai departe. castigatorului acestei intrebari, bravo, mi-ai confirmat ceea ce am citit, iti multumesc.