| Iulika74 a întrebat:

sunt cetateanca romanca, casatorita cu spaniol.Asi dori sa stiu cum pot sa obtin cetatenia sotului si a copiilor mei.Mentionez ca nu sunt luati in spatiu in Romania din lipsa de timp si ca suntem casatoriti de mai bine de 6 ani.Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara dar banuiesc ca te referi la obtinerea cetateniei romane de catre sot si copii.
Cetatenia romana se acorda conform Legii nr.21/1991, republicata in 2010.
Pentru copii este simplu, fiind nascuti dintr-un cetatean roman(banuiesc ca tu nu ti-ai pierdut cetatenia romana) obtin usor cetatenia romana, totul este ca tu sa le transcrii certificatele de nastere si la starea civila de la domiciliul tau din Romania si sa obtii certificate de nastere romanesti.
Pentru sot este mai complicat, pentru a obtine cetatenia romana ar trebui sa locuiasca in Romania cel putin 5 ani si sa indeplineasca si celelalte conditii prevazute de lege. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Gasesti aici informatiile necesare : http://www.adevarul.es/......i-spaniole