Întrebare recomandată | Alin4uuu a întrebat:

Salutare TPU as vrea sa va intreb, eu am lucrat o luna si jumate dupa care mi-am dat demisia, in prezent am terminat o scoala postliceala si mi-am depus dosarul pentru somaj. As vrea sa va intreb daca o sa fie vreo problema daca am lucrat o luna si jumate inainte? si daca o sa primesc somajul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti, daca nu izbutesti sa te angajezi intr-o perioada de 60 zile de la luarea in evidenta si daca AJOFM nu-ti ofera o slujba in aceasta perioada. Vei primi 250 lei lunar, pana izbutesti sa te angajezi, dar nu mai mult de 6 luni.

3 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Imi pare rau sa te anunt ca nu o sa mai primesti somajul daca cei la cere te-ai angajat ai lucrat cu contract. Daca ai lucrat fara contract si nu te-au inregistrat o sa iei somaj.
Succes

| Alin4uuu explică:

sad chiar am nevoie de banutii aia din somaj... offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff demisia nu mi-am dat-o din propria initiativa, dna doctor de acolo mi-a zis sa o fac ca sa ma poata angaja tot la ea acolo dar avand alta functie, bineinteles ca nu sa tinut de cuvant si parca vad ca o sami respinga dosarul sad asta-i viata ne place nu ne place trebuie so traim... oricum va multumesc mult de tot

| laura81 a răspuns:

Daca iti dai demisia nu poti cere somaj. Poate ai noroc si angajatorul nu a apucat sa iti inregistreze contractul de munca.