| Luca94 a întrebat:

Buna TPU acum 2 saptamani,,m-am angajat,,in prima zi de munca mi s-a cerut copie dupa buletin, adeverinta precum ca sunt apt de munca, si diploma de 12 clase. Dupa 1 saptamana i-am cerut angajatorului sa imi dea contractul de munca sa il semnez, si mi-a zis ca o sa mi-l aduca.Au trecut 2 saptamani jumatate si tot nu a mai venit cu, contractul.Deja am inceput sa devin suspicios,am cautat pe net metode prin care sa aflu daca sunt angajat,dar nu am gasit nimic, in schimb am aflat de pe CNAS ca nu sunt asigurat.Pot sa fiu angajat si sa nu fiu asigurat? Vreau cat mai multe raspunsuri, dau Funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa fii angajat si inca sa nu apara ca esti asigurat, va apare doar in luna urmatoare, dupa ce se va depune declaratia de catre firma.
In orice caz trebuia sa fi semnat si primit contractul individual de munca inainte de a incepe munca, in conformitate cu prevederile Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.16.(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
  (2) Anterior începerii activităţii, contractul individual de muncă se înregistrează în registrul general de evidenţă a salariaţilor, care se transmite inspectoratului teritorial de muncă.
  (3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă."