| RobykaBskf a întrebat:

Buna ziua trebuie permis la atv daca il conduc pe dealuri munti paduri? daca trec de pe o strada in alta sa intru in padure ma ia politia atv-ul are 700cm si 65cp.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce legal pe drumuri publice, indiferent de denumire (strada, ulita, drum judetean, etc), ai savarsi infractiunea de conducere fara permis, se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani.
Poti conduce pe drumurile semnalizate ca nu sunt publice precum si pe camp, dealuri, etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti conduce acel ATV doar pe camp, in padure, pe munte, oriunde nu te aflii pe un drum public. Dar, in caz de acident sau alte evenimente neplacute, vei fi tras la raspundere penal pentru conducere fara permis de conducere valabil pentru categoria respectiva. Legile la noi inca sunt interpretabile. Sfatul meu: fa scoala de soferi cat. B si atunci sigur nu vei mai avea nici un fel de problema. Poti sa iti iei si numai categoria pentru ATV: incepand din ian. 2013, persoanele care nu detin permise de conducere din nici o categorie nu vor mai putea conduce mopede, scutere, ATV-uri si alte autovehicule dotate cu motoare de capacitate mica a caror viteza nu depaseste 45 de kilometri pe ora, iar capacitatea cilindrica nu este mai mare de 50 de centimetri cubi, decat dupa ce sustin un examen teoretic si unul practic pentru obtinerea permiselor din categoria "AM" "A1" si "B1"- Legea 203 din 2013. Bafta multa!

| RobykaBskf explică (pentru K0sti):

E din 2012 eu vreau 2015 man am experienta pe ele

| K0sti a răspuns (pentru RobykaBskf):

Legea e valabila! In plus ai Google, cauta!

| RobykaBskf explică (pentru K0sti):

Bine deci se poate circula cum am zis sau nu

| K0sti a răspuns (pentru RobykaBskf):

Ai Google, cauta!

| toleagiulia a răspuns:

sigur ca trebuie, este ca si cum ai conduce o masina pe drum de tara

| crustinaggbdf a răspuns:

Ai uitat, eram de nedespartit, trebuia sa fim impreuna pana am fi murit, poate ti-am gresit, poate mi- ai gresit, cine mai stie, da ce dracu ti-am facut de imi faci atata rau mie, erai sora mea si vei fi sora mea in continuare, chiar da tu mai lasat pentru o oare care, si vreau sa iti cer scuze pentru tot ce ti-am facut, hai intoarcete inapoi vreau s-o luam de la inceput.

| RobykaBskf explică (pentru crustinaggbdf):

Ce ai frte sincer

| K0sti a răspuns (pentru crustinaggbdf):

laughing Te chinuie talentul?