| Rares19dri a întrebat:

Cate clase iti trebuie pentru permisul de conducere categoria A1?
Adica pentru cel de motociclete cu motorul de pana in 125cc care se poate obtine la 16 ani.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu I am răspuns concret la subiect

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu scrie nicăieri în legislația rutiera ceva de nivelul de studii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum e in Romania da hai sa iti spun ce fain e in Anglia.
Te duci dimineata la 8, bei un ceai, cu cei care mai sunt acolo.
De regula sunt mai multi care dau in aceeasi zi cu tine.
Vorbiti, iti explica tipuri de casti, open face, diferite sisteme de prindere pentru casti, echipamente etc. Dureaza vreo 2 ore.
Apoi te scoate undeva in curte, si faci ceva jaloane, 8-uri, folosirea franei corecte, frana in situatii de urgenta, tipuri de franare (cat la suta frana fata cat frana spate) depinzand de casosabil si de viteza, daca e ud pe jos, daca esti pe pietris, daca ploua, daca ai viteza. In functie de asta, te invata cum sa franezi eficient folosind ambele frane.
Apoi m-a scos pe traseu, In colona. Eram eu si cu inca o fata, ea facea pe scuter eu pe o honda 125 cu viteze.
Ne-a dat cate o casca bluetooth la fiecare, si instructorul ( ca aici dai cu un instructor examenu, nu cu politist) statea in spate.
Ne zicea prin casca, cine sa ia leed,-ul sa fie primul in fata, si el statea in spate.
Spre exemplu mergeam in coloana si daca eram eu cel ce conducea in fata, imi zicea, vezi ca aici vine un sens giratoriu, faci la dreapta. Vezi ca aici ai limita de viteza si e drumu naspa, mergi umic incet nu exagera. Vezi ca aici e limita de 80, da-i in gura, e liber. Apoi a pus-o pe fata aia in fata si eu am stat la mijloc, si la fel ii dadea si ei ordine, pe unde sa o ia cum sa mearga etc.
Si asta a fost tot laughing)
Si am luat din prima big grin
Tinand cont ca ambele tari sunt inca un ue, si legislatia e cam la fel, nu stiu daca ar fi diferit in ro. Poate doar faptul ca dai cu politist cred? sau nu stiu ce sa zic.
Oricum, ti-am povestit de experienta mea. Si succes in a obtine a1.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca sa nu se inteleaga gresit, statea in spatele coloanei, pe motoru lui, fiecare era singur, fara pasager.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In afara sa te dai mare ca ai dat examen în Anglia cu ce îl ajuta pe el răspunsul tău?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De ce m-as da mare?
Este o scoala pe care o faci in ce tara vrei, si in thailanda, si in Bulgaria si unde vrei tu. E acelasi lucru, La final iei testul si te duci si te plimbi cu motoru cum te-ai plimba in orice alta tara.
A fost doar experienta mea. Chiar daca dadeam in ro sau in Italia, sau unde vrei tu, oricum era diferit. Sau sa dau in constanta si el in Bucuresti. Sunt alti instructori, alte motoare alt traseu.
Doar am vrut sa impartasesc cum a fost experienta mea.
Daca nu te intereseaza de motoare, de ce te bagi in seama?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca ai scris o poveste de 10 pagini fără nicio legătură cu ce are omul nevoie în care povestești doar o realizare a ta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Trebuia sa nu citesti, daca nu te pasioneaza subiectu. happy
Tu ai facut scoala pentru a sau a1? daca nu, atunci de ce-ai intrat sa raspunzi?
Ai cautat pe google sau?
N-am inteles cand am scris, la ce se refera cand a zis de clase, am crezut ca zice de clase, adica categorii, a a1, si n-am fost atent.

| Rares19dri explică (pentru anonim_4396):

Aha, mersi!
Desi ma interesa doar raspunsul apreciez ca ai stat atat sa scrii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rares19dri):

M-am gandit ca, daca esti pasionat de motoare si iti doresti sa iei A1, ca te intereseaza cum e si cu proba practica. E la fel si in Romania -doar ca in Romania dai si sala, acolo nu pot sa te ajut ca nu stiu cum si in ce fel, Dar daca ai intrebat asa random, fara nici un gand, atunci las-o balta happy mi-am pierdut eu timpul aiurea sa scriu happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu I am răspuns concret la subiect

| theforceofgood a răspuns:

Doar vârsta contează, clasa de învățământ nu au importanță.