| Katy20p a întrebat:

Buna TPU, am buletinul expirat de 3 luni, familie nu am si nu are nici cine sa ma ia in spatiu, am rugat pe toata lumea si nu vrea, bani nu am ca sa mi-l fac. Stau la soacra in casa si ea nu vrea sa mi-l faca cu motiv ca sunt de etnie. Întrebarea este pot sa ma angajez daca am buletinul expirat? Sunt din Turnu Magurele, va rog ajutati-ma!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind in starea de alerta valabilitatea cartii de identitate, expirate in aceasta perioada, a fost prelungita pe toata durata starii de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, conform L.55/2020. Asa fiind cartea ta de identitate este inca valabila si te poti angaja cu aceasta.

| Lioana a răspuns:

Daca nu ai cine sa te ia in spatiu se face carte de identitate provizorie care e valabila 1 an. Pe ea se trece domiciliul avut in ultima carte de identitate.

| mi25 a răspuns:

Raspunsul corect este cel al Lioanei.
Cu CI provizorie ai unele dezavantaje:
- nu poti parasi tara decat cu pasaport;
- toate actele oficiale vor fi trimise - daca nu specifici - la adresa veche (cea di CI provizorie).

| dinaprilie a răspuns:

Mergi la primaria de care aparti in momentul de fata si vezi ce spun ei referitor la problema ta. Iti poti face buletin chiar si fara adresa de locuit.

| Kamiyashiro a răspuns:

1.Din cauza pandemiei toate actele sunt valabile chiar si cele expirate. Nubtenpiate refuza nimeninpe motiv de expirare.
2. Dupa ce expira pandemia. Avem o lege nouă care nu mai necesita copii ale actelor cand ceri buletin. Este lege, dar momentan birocrații sunt luați de legea asta si inca habarnu au de ea. Poti refuza sa duci copii la certificat nastere si alte acte, ei sa sinle procure tot de la stat ca sunt emise de stat. Si e valabila din 2022. Deci e in vigoare.
https://economie.hotnews.ro/......ficial.htm