| Anonim124635 a întrebat:

Am o curiozitate, oare exista vreun mod in care as putea detine legal un pui de caprioara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista, daca obtii autorizatie de la Agentia Nationala pentru Protectia Mediului, conform OUG 57/2007.

| Anonim124635 explică (pentru Ioandelasal):

Cum se poate obtine o astfel de autorizatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim124635):

Nu stiu practic, nu m-a interesat problema, adreseaza-te institutiei respective sau uita-te pe site-ul oficial.

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand daca faci asa ceva este infractiune. Daca tu esti minor, sunt parintii trasi la raspundere.
Din alt punct de vedere ar fi ceva inuman.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iarta-ma, am citit din fuga - legat, in loc de legal.
Nu, nu poti sa detii legal asa ceva.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, iti faci un zoo, care inseamna facilitati, licente, cred ca platesti si o taxa, etc.
altfel, NU e legala in Romania detinerea de animale salbatice

| HapPyMATEI a răspuns:

Jandarmii din cadrul Compartimentului Prevenirea şi Combaterea Faptelor Antisociale din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bistriţa-Năsăud, au depistat în curtea unei familii din satul Petriş, comuna Cetate, un pui de căprioară. Căprioara fusese găsită în sălbăticie, în urmă cu aproximativ un an, iar familia a ales să ia puiul și să îl crească, scrie observatorbn.ro, alături de celelalte animale din curte, fără a anunţa autorităţile. Însă, conform legii nr. 407 din 2006, a vânătorii şi protecţiei fondului cinegetic, art. 23, alin. 1, lit. f, deţinerea neautorizată în captivitate a exemplarelor de faună cinegetică, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 la 3.000 de lei. În acest caz a fost aplicată o amendă de 1.000 de lei, iar puiul de căprioară a fost predat Asociaţiei Cinegetice "Ursul Brun", conform prevederilor legale în vigoare.
Citeşte întreaga ştire: Amendați după ce au adoptat un pui de căprioară