| alyn26a a întrebat:

doresc sa ma lamureasca cineva in masura :doresc sa achizitionez din Italia un pistol cu salve adica cu gloante oarbe, de ce am nevoie pentru a-l putea detine legal? multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum este in Italia dar in Romania o sa ai nevoie de autorizatie de la politie pentru a introduce si detine o asemenea arma.

| alyn26a explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca are teava obturata? si e facut dintr-un materia care daca incerci sa il modifici tiar exploda

| Ioandelasal a răspuns (pentru alyn26a):

Nu stiu cum este facut dar uita-te in anexa la L.295/2005, republicata in 2011, la armele supuse autorizarii.

| Baton a răspuns:

Nu stiu cum il vei trece in vama sau ti se livreaza?
oricum ai nevoie de permis de port arma.iar daca cauti documentatie pentru permis te vei lamuri daca il poti avea sau nu legal

| doctorandus a răspuns:

Pai scrie pe pistol ca e doar pentru gloante oarbe sau poate trage si cu gloante adevarate?

| alyn26a explică (pentru doctorandus):

Are teava obturata si este facut dintr-un material care daca ai trage cu glont normal ai risca chiar sa mori