| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am o întrebare... peste 2 luni împlinesc 14 ani și trebuie să plec în altă țară, știți cumva ce documente de călătorie îmi trebuie pe lângă procură să plec cu avionul? pentru că NU plec cu părinții.
Mulțumesc,

Răspuns Câştigător
| CLDaraBomMinzy a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport daca ai buletin, dar ai nevoie de

*actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor care îşi dau acordul în sensul plecării copilului lor minor în altă ţară, însoţit de celălalt părinte sau, respectiv, de o terţă persoană majoră;
*datele de identificare ale persoanei însoţitoare (părinte, bunic sau terţ);
*certificatul de naştere al copilului minor.

Citiţi detalii aici: http://notariat-tineretului.net/......trainatate

| anonim_4396 explică (pentru CLDaraBomMinzy):

Deci eu plec cu un verișor de-al meu, fără părinți... acolo când mă duc în aeroport la check-in... mai pe scurt ce documente îmi va cere?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti trebuie un act de identitate(pasaport sau carte de identitate) si declaratia (nu procura) autentica a parintilor. Numai bine!

| alyna2 a răspuns:

La aeroport cere codul biletului daca a fost facut online daca nu, doar buletinul sau pasaportul (ce ai tu) si sa platesti check-in-ul daca in caz nu a fost platit online. sper sa te ajute