Întrebare recomandată | Anonimuuullllllll a întrebat:

Am o intrebare va rog sa raspundeti URGENT! Sunt in Italia si n-am buletin de Romania deoarece l-am pierdut. As dori sa vin cu avionul in tara peste 2 sapt sa-mi fac alt buletin. Dar intrebarea mea este : pot veni cu avionul in tara daca prezint buletinul de Italia? vazand ca cel de Romania nul am? Ajutati-ma va rog muult! sad

37 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai un act de identitate italian atunci poti veni. De asemenea poti obtine un titlu de calatorie, de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat), valabil numai pentru venirea in Romania. Ambele solutii sunt legale.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ati fost plagiat happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc. Se pare ca asta fuge dupa titlu de utilizator al zilei, nu este la primul raspuns copiat.

| PaPi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dupa cate stiu biletul de calatorie costa vreo 55 euro.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PaPi):

Nu este vorba de biletul de calatorie ci de un act numit titlu de calatorie, acesta tine loc de act de identitate pana la sosirea in Romania.

| PaPi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu de ce ai in vedere. Si eu am avut unul acum 2 ani in urma. Nu aveam actele necesare pentru venirea in Romania si a trebuit sa imi fac un bilet de calatorie sau titlu de calatorie. E valabil doar pentru o singura intrare deci atunci cand ajungi in tara e nevoie sa-ti perfectezi documentele. Insa atunci am dat 55 euro pentru a-l putea face. Acum poate s-a schimbat.

| Încrucişătorul a răspuns:

Este posibil dar cel mai intelept ar fi sa te duci la ambasada.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Din cate stiu, poti intra in Romania si fara buletin romanesc sau cu buletin italian. Nu ar trebui sa intampini dificultati. La plecare din Romania va fi nevoie de carte de identitate valabila, dar, pentru ca vii in tara pentru acest motiv, a reveni pe teritoriul Italiei nu va fi o problema.
Drum bun!

| al3xander a răspuns:

Cel din Italia este valabil doar daca ai cetatenie (citadinanza). altfel mi se pare ca te poti duce la primaria din orasul de rezidenta si iti vor da o foaie sau trebuie sa te duci la consulat/ambasada insa acolo costa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti deoarece ti-ai castigat ambele cetatenii, dar trebuie sa ai si pasaportul. Succes

| CannbalCorpse a răspuns:

De ce nu te duci la ambasada romaniei din Italia? este mult mai simplu asa, le spui problema ta si ei iti vor face buletin acolo. happyIti trebuie certificatul de nastere si daca nu ai peste 18 ani un parinte cu tine!
O seara buna!

| NevastuicAaA a răspuns:

Poti sa vi.Dar trebuie sa ai peste 18 ani! Sau cu pasaport.

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Salut.
Poti veni si daca ai buletin de Italia.Dar trebuie sa ai si pasaportul.

| Anonimuuullllllll explică (pentru RoboțelulAndroidDinTelefon):

Problema e ca nu il am sad. L-am lasat in Romania vazand ca e expirat si eu folosesc doar buletinul. Am doar buletinul de Italia straight face care specifica ca sunt cetatean roman si ca sunt nascuta intr-un oras roman!

| Laurretta a răspuns:

Da, poti veni in Romania cu buletinul italian, insa nu mai poti sa te reintorci pentru ca iti trebuie cel romanesc. Daca ai pasaport valabil este foarte bine, poate sa-ti inlocuiasca buletinul.

| Laurretta a răspuns:

POti veni cu buletinul Italia, dar iti trebuie acte romanesti ca sa iesi din nou din tara.

| Florincrap a răspuns:

Da,poti merge cu buletinul italian, cu conditia sa nu fie scris "non valida per espatrio", insemnand ca e valabil numai in Italia. In caz ca e asa, du-te la consulat sau ambasada si fa-ti un pasaport.
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| omide a răspuns:

Poti, pentru ca ai un act de indetitate valabil, dar mai bine te adresezi consulatului roman si iti eleibereaza un buletin provizoriu

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Da chiar poti deoarece ti-ai castigat ambele cetatenii dar trebuie sa ai si pasaportul.

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Mda...poti veni inapoi in Romania daca ai un act de identitate italian.

| MiSSyoUNow a răspuns:

Normal! Vii in Romania si te duci la cea mai apropiata sectie de politie si ceri sa ti se faca urgent un nou buletin! Vei plati 50 de lei amenda ca l-ai pirdut si 11 lei taxa pentru noul buletin. Iti faci programarea online si iti scoti formularele la imrimanta! Succes!

| angel69lover a răspuns:

Sigur ca poti, ai buletin, nu conteaza cetatenia. linistit vei veni fara probleme, si din cate stiu eu, nu ai nevoie de pasaport

| gratian a răspuns:

Intreaba la ambasada

| Anonimuuullllllll explică (pentru gratian):

E tocmai la Torino straight face. Si nu prea am cum sa ajung acolo sad. De asta as fi vrut un raspuns sigur de la cineva care stie sad.

| iKivy a răspuns:

Daca ai un buletin italian atunci poti veni. Poti obtine chiar un titlu de calatorie, de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei valabil numai pentru venirea in Romania.

| ZuzuPlik a răspuns:

Da chiar poti deoarece ti-ai castigat ambele cetatenii dar trebuie sa ai si pasaportul. succes

| Anutza_Munny_1995 a răspuns:

Ai putea veni doar cu pasaportul......sau vb cu cineva din tara sa te ajute

| stefania25 a răspuns:

Normallll esti cetatean/a europeana poti calatorii oriunde cu orice buletin.

| CookieRaider a răspuns:

Daca ai pasaport presupun ca da acum depinde de compania aeriana de ce nu dai un telefon ca sa te informezi? happy

| Floricika2000 a răspuns:

Nu iti trebuie buletin de Romania ca sa intri! Iti trebuie pasaport, etc. Cum intra straini in Romania! Nu te-ai gandit?

| FerenczFulop a răspuns:

Da se poate dar cum dracu' ti-ai pierdut buletinu de Romania?

| roiv000 a răspuns:

Iti recomand o vizita la ambasada sau consulat pentru obtinerea unui titlu de calatorie.

| Niky16 a răspuns:

Buna! Unei matuse de ale mele i s-a intamplat la fel. A putut sa vina fara buletin dar a trebuit sa aiba pasaport!

| PatrickIuga a răspuns:

Nu poti trece cu buletinul italian daca te uiti pe spate scrie " Non valido per l'estero"winking deci. trage o fuga la consulat la Milano sau la ambasada la Roma platesti o mica amenda de 70 euro si iti da o foaie cu care poti sa treci vama. Bafta si drum bun!