Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am pierdut buletinul in Italia. Pot trece din Italia in Romania cu buletinul de Italia? Raspundeti doar cei care stiti, va rog, este urgent.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai si cetatenia italiana si actul este in termen de valabilitate atunci poti intra in Romania.
Daca nu ai nevoie de pasaport sau titlu de calatorie.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Nu am cetatenie italiana. Ce acte sunt necesare pentru obtinerea titlului de calatorie? Nu am cu mine decat buletinul de Italia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Titlul de calatorie se obtine de la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia. Este necesar certificatul de nastere.
Detalii gasesti aici: http://roma.mae.ro/node/271

9 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Sigur că da

| kiri11 a răspuns:

Ai buletin de Italia? Italia = Uniune. Bine-nteles ca poti big grin

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Da poti!

| anonim_4396 explică (pentru BaiatDeGaşcă):

De unde stii ca se poate?

| doctorandus a răspuns (pentru BaiatDeGaşcă):

Ala nu e buletin, e permis de sedere. Buletin italian primesc doar cetatenii italieni.

| CatalinaMA a răspuns:

Eu stiam ca da happy

| AlesiaaaaAle a răspuns:

Da poti!