Întrebare recomandată | Anonimuuullllllll a întrebat:

Am o intrebare va rog sa raspundeti URGENT! Sunt in Italia si n-am buletin de Romania deoarece l-am pierdut. As dori sa vin cu avionul in tara peste 2 sapt sa-mi fac alt buletin. Dar intrebarea mea este : pot veni cu avionul in tara daca prezint buletinul de Italia? vazand ca cel de Romania nul am? Ajutati-ma va rog muult! sad

37 răspunsuri:
| MiSSyoUNow a răspuns:

Normal! Vii in Romania si te duci la cea mai apropiata sectie de politie si ceri sa ti se faca urgent un nou buletin! Vei plati 50 de lei amenda ca l-ai pirdut si 11 lei taxa pentru noul buletin. Iti faci programarea online si iti scoti formularele la imrimanta! Succes!

| Laurretta a răspuns:

POti veni cu buletinul Italia, dar iti trebuie acte romanesti ca sa iesi din nou din tara.

| Florincrap a răspuns:

Da,poti merge cu buletinul italian, cu conditia sa nu fie scris "non valida per espatrio", insemnand ca e valabil numai in Italia. In caz ca e asa, du-te la consulat sau ambasada si fa-ti un pasaport.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti deoarece ti-ai castigat ambele cetatenii, dar trebuie sa ai si pasaportul. Succes

| omide a răspuns:

Poti, pentru ca ai un act de indetitate valabil, dar mai bine te adresezi consulatului roman si iti eleibereaza un buletin provizoriu

| iKivy a răspuns:

Daca ai un buletin italian atunci poti veni. Poti obtine chiar un titlu de calatorie, de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei valabil numai pentru venirea in Romania.

| PaPi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu de ce ai in vedere. Si eu am avut unul acum 2 ani in urma. Nu aveam actele necesare pentru venirea in Romania si a trebuit sa imi fac un bilet de calatorie sau titlu de calatorie. E valabil doar pentru o singura intrare deci atunci cand ajungi in tara e nevoie sa-ti perfectezi documentele. Insa atunci am dat 55 euro pentru a-l putea face. Acum poate s-a schimbat.