| ElenaGeo1994 a întrebat:

am o mare nelamurire si de aceea as vrea sa va intreb : eu sunt cu prietenul meu in Anglia, sunt minora si de aceea am facut procura pe numele lui timp de 3 luni ca mai mult nu poti sa faci. Eu nu as vrea sa plec acum, as vrea sa plec cand fac 18 ani si nu mai este asa de mult, problema este ca unii prieteni imi spun ca nu conteaza acea procura decat la iesire din Romania, altii imi spun ca e importanta si daca nu respect acea data imi vor da o amenda usturatoare, altii spun altceva. Problema e ca daca ar fi sa plec as pleca singura pentru ca prietenul meu lucreaza si nu poate sa plece. Va rog, un raspuns concret pentru ca nu stiu ce sa fac, si la notar unii spun ceva altii altceva, daca ati trecut prin asta sau stiti ceva concret, va rog, ajutati-ma. Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa revii linistita singura in Romania, n-o sa ai nici o problema la intrarea in tara, fiind cetatean roman.
La intrarea in Romania nici n-o sa-ti ceara declaratia, doar cartea de identitate sau pasaportul, dupa caz, aceasta pentru a vedea ca esti cetatean roman.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai cetăţenie română, te poţi întoarce când vrei în România deoarece NU ai nevoie de nici o Declaraţie ( NU e Procură ) la întoarcere!
Declaraţia părinţilor este necesară doar la ieşirea din România!
Vei avea nevoie doar de C.I. sau Paşaport valabile :)

Vezi alte detalii în Răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

| raluk27 a răspuns:

In primul rand nu e procura, ci declaratie (citeste titlul).
Daca vrei sa pleci inainte de ziua ta, trebuie sa te insoteasca prietenul la iesirea din tara. In cazul in care nu poate veni, trebuie refactuta declaratia si numita alta persoana majora care sa te insoteasca. Ideea e sa pleci in intervalul mentionat.
Dupa ce implinesti 18 ani nu mai ai nevoie de declaratie din partea parintilor.
Declaratia iti trebuie numai la iesirea din tara. La intoarcere nu e nevoie, ca esti cetatean roman.