| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare foarte importanta.
Deci parintii mei s-au despartit iar eu stau cu mama(costudia e comuna), mama s-a recasatorit, iar eu ma inteleg foarte bine cu el, il consider ca pe un tata.Dar el si-a deschis un business care este si in Romania dar si pe alt continent si ca sa il pot aveam si eu cand cresc(mosteni) trebuie sa fac cateva drumuri pe acolo, dar tatal biologic nu o sa-mi dea procura.Si ca sa pot merge acolo ar trebui ca el sa devina tatal meu.
ASTA ESTE INTREBAREA CEA IMPORTANTA:
Nu pot face intr-un fel ca mama sa preia toata custodia si ca tatal meu biologic sa nu mai aiba de a face cu mine in legatura cu asta? Eu ma duc in vacante la el, dar daca as face treaba de mai sus m-as simti foarte prost si nu m-as mai duce niciodata acolo.NU EXISTA NICIO CHESTIA CARE AR PUTEA CA CUSTODIA SA NU MAI FIE COMUNA CI DOAR A MAMEI?(Am uitat sa mentionez ca el nu a platit niciodata pensia alimentara)

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 solutii legale:
1.Mama ta sa-i faca plangere penala pentru neplata obligatiei de intretinere (pensia alimentara) si in acest proces sau separat sa solicite custodia exclusiva.
2.Sa fii adoptat de catre actualul sot al mamei si daca tatal biologic se opune este nevoie tot de proces.

| ania a răspuns:

După lege și după 18 ani poți fi adoptata de persoana care te- a crescut fără acordul părintelui naturalCa minora ai avea nevoie de acordul tatălui pentru a fi adoptata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Momentan te intelegi bine cu tatal vitreg ca inca este nouă relatia lui cu mama ta, dar cand va vedea el ca esti cu ochii numai după bani si după mosteniri care nu ti se cuvin tu nu esti si nu vei fi niciodata copilul lui, el stă cu mama ta dar nu are nevoie de tine, are si el copii? Ce varsta are el si din ce țara este? O sa vezi ca in maxim 2 -3 ani i ti va da ăla un sut in fund ca esti profitor, du-te la muncă nu astpta sa te bage el in afacerile lui ca nu esti fisu, cauta ti servici si numai visa, ăla nu i ti va da tie nimic niciodata, daca ai deja 18 ani cauta ti aici servici si lasa visele cu custodie cu prostii, tu esti doar pe interes ca daca actualul sot al mamei tale era rupt in fund o saracie nu te interesa sa devi fisu cu acte, dar asa ca el este bogat ce ti ai zis aici e de mine, vezi sa nu ramîi cu buza umflata sau cu ochii in soare si sa te trimita la tatal tau natural. Mai ai frati?

| mi25 a răspuns:

Ceea ce vrei tu este greu de obtinut daca tatal tau biologic se opune. Stiu si cunosc faptul ca sunt tati vitregi care cresc cu mai multa dragoste un copil decat tatal biologic.
Dar problema suna cam asa: parintii si sefii nu ni-i alegem.
Nu stiu cati ani ai, dar daca tatal biologic nu vrea sa-ti dea procura, nu poti sa faci nimic.
Ca sa obtina custodia numai mama ta, daca tatal tau se opune, este necesar sa aiba argumente pentru ca instanta de judecata sa i-o acorde. Trebuie consultat un avocat sa vezi daca neplata pensiei de intretinere poate fi un argument sa-l decada din calitatea de parinte.
De aceea cred ca singura solutie este ca sa astepti pana ce implinesti 18 ani.

| Marius22222222222 a răspuns:

Până nu faci 18 ani nu ai ce face.doar deschis proces de mama ta cum că vrea custodia exclusivă. funda?

| iulia0514 a răspuns:

E foarte simplu! Vorbești cu tatăl biologic și-l rogi să te lase sa mergi sau mama ta poate cere custodie totală cel mai indicat este sa vorbești cu părinții tăi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodată tu nu vei fi moștenitor după ce moare omul ăla.

| Anonimus149 a răspuns (pentru anonim_4396):

El ma ajuta ca sa mi-o dea mie.Nu sa o mostenesc.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimus149):

Pentru asta nu trebuie nimic decât să vadă el când crești că poți conduce afacerea aia.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimus149):

Vezi că poate nu îți dă nimic ăla

| Anonimus149 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar diferenta in el si tatal meu biologic este ca el chiar isi da silinta sa ma creasca, tatal meu biologic nici macar nu ma suna, doar are pretentii de la mine, in schimb tatal meu vitreg imi da mesaje mereu, ma suna mereu sa vada daca sunt bine, ma lasa sa fac propriile decizii si nu ma indreapta spre ceva ce nu-mi place...

| anonim_4396 explică (pentru Anonimus149):

Mai așteaptă să vezi dacă îți dă ăla ceva.

| Anonimus149 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neg ca nu voi fi trist dar daca nu o sa am nevoie de el pana atunci, de ce as avea dupa?

| anonim_4396 explică (pentru Anonimus149):

Vezi să nu facă un copil mama ta cu ăla că o să vezi tu rapid cum nu mai exiști deloc pentru el.

| Anonimus149 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ofofof, incerci sa pari inteligent, deja are de mai bine de 6 ani si ne trateaza exact la fel. dar degeaba ca probabil ai 50 de ani

| anonim_4396 explică (pentru Anonimus149):

Am destui ani

| Anonimus149 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ce ziceam, esti un adult trist singur care n-ai ce face si stai tu sa vorbesti aici fara sa stii nimic, trist... Daca tu crezi viata altora e ca a ta te inseli amarnic

| mi25 a răspuns (pentru Anonimus149):

Nu-l asculta pe anonimull, deoarece da sfaturi nefolositoare (nu vreau sa folosesc alte cuvinte).

| anonim_4396 explică (pentru Anonimus149):

Am și copil mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai șters întrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai visa averi când nici măcar nu ești copilul lui ăla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așteaptă mult și bine să primești ceva de la ăla.