| Laur_Victorian_2000 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema destul de importanta:M-am înscris la o școală de șoferi din orașul meu pentru a conduce, mi-a dat o fisa medicala la clinica unde trebuie sa merg(6 doctori, orl, neurologie etc). Toate bune și frumoase, pana am ajuns la oftalmologie unde m-a testat dacă vad bine. Am văzut cifrele mari, literele mari și cu un singur ochi, însă la cele minuscule de tot m-am încurcat. Ei bine, pe fisa ma trece "apt cu corecții optice". Atât, nu mi-a mai zis ce trebuie sa fac, unde, cum. Era o doctorita rece și aroganta, răspundea în 2 peri etc. Intrebarea mea e acum, ce sa fac? Sa ma duc sa fac dioptriile(care este procedura?) sau sa continuu sa predau fisele la dna secretar fără sa mai fac nimic în acest sens... Menționez ca am o vedere chiar de vultur, nu mă așteptam să pic deci proba asta, singura problema(citit z în loc de 2) a fost de la emoții și nervi(stătusem 4 ore la coada la ceilalți, asta era ultimul). Mulțumesc și dau fundă urgenta celui mai bun sfat!
PS:se uita examinatorii sau instructorul daca am sau nu ochelari? Sau la vreo prescripție?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa mergi la un medic oftalmolog si sa vezi daca si ce dioptrii ai la vederea la distanta. Daca n-ai nevoie de ochelari de distanta, deoarece a fost doar o mica greseala a ta, atunci vei prezenta la dosarul pentru scoala si hartia de la oftalmolog si n-o sa ai nici o problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este mentionat pe fisa ca ai nevoie de "corectii optice" trebuie sa mergi de urgenta la un medic oftalmolog sa-ti testeze ochii si sa-ti prescrie ochelari.
Medicul oftalmolog iti va da dovada ca sai sau nu nevoie de ochelari pentru scoala de soferi.
Atentie, fara hartia aia, nu poti intra in examen!
te sfatuiescs a mergi de urgenta la oftalmolog, ca sa te obisnuiesti cu ocehalrii la condus, ca in momentul examneului, sa nu fii stresat si sa nu vezi bine, pentru ca orice ochelar, are nevoie de o perioada de acomodare a ochiului.
Evident ca examinatorul se uita la fisa ta medicala si la tot ce-i acolo, ca testele astea sunt eliminatorii si daca nu le rezolvi din timp, risti sa nu poti intra in examen.

| Mariu0699 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am avut si eu problema asta. Si am intrebat pe doamna secretara daca pot conduce si fara ochelari. Iar ea s-a uitat la actele alea pe care le-am adus de la cabinet si a zis ca acolo este scris ca nu este chiar obligatoriu sa-i port in timpul orelor. Deci mai bine sa intrebi sa vezi ce zice, altfel nu vad de ce sa fie asa o mare urgenta decat daca vederea e cam naspa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariu0699):

Conform legii, daca ai nevoied e ochelari, atunci ia-ti ochelari ca sa nu faci accident,
Ce ti-a spus o secretara nu are valoare, in fata legii.
Oricum, la examenul de traseu nu vei fii primit, daca nu ai ochelari de vedere!
Iar pana atunci, roaga-te sa nu faci accident, ca esti bun de plata, pentru ca ai condus fara sa vezi bine, so actiunea ta a dus la accident.

| Mariu0699 a răspuns (pentru Violleta2022):

Secretara doar mi-a zis ce era scris pe acel act. Examenul l-am dat fara ochelari si nu mi-a zis nimeni nimic. O data ce in actul ala scrie ca esti apt pentra conduce chiar si fara ochelari, atunci poti, dar nu poti sa-i spui omului ca trebuie sa mearga de urgenta, poate nu e chiar asa o urgenta. Si instructorul s-a uitat in acel act, si crezi ca m-ar fi lasat sa conduc fara ochelari? Sau examinatorul.
Trebuie sa iei in calcul si ce au scris aia de la cabinetul medical iar ochelarii oricum trebuie facuti doar ca am zis ca nu cu asa mare urgenta decat daca vederea este mai slaba

| anonimg a răspuns:

Tu inainteaza dosarul (adica sa il depui la serviciul 'permise' dupa ce ai facut scoala), pentru ca acolo sunt persoane care il verifica. Ele iti vor spune daca pentru permis ai nevoie obligatorie de ochelari. Daca dupa ce ai depus dosarul nu te-a contactat nimeni in privinta aceasta, atunci mergi mai departe fara probleme.
Daca te vor contacta si iti vor spune ca iti trebuie ochelari, atunci iti vei face ochelari. Dar pana atunci nu ai de ce sa iti faci griji.
Succes!

| Laur_Victorian_2000 explică (pentru anonimg):

Inca nu l-am dus nici la scoala de șoferi unde sunt înscris, mă întreb dacă secretara îl accepta dacă ma vede fără ochelari... acolo în fisa scrie apt cu corectie optica. nici macar nu știu dacă se refera la ochelari. eu ma duc maine cu fisa la scoala și cu cazierul. Sper ca e bine

| Alfred0703 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci sa faci un control oftalmologic la o clinica privata, unde au aparatura de ultima generatie.

| Laur_Victorian_2000 explică (pentru Alfred0703):

Si în ce consta astfel de controale? Nici măcar nu știu "cu ce se mănâncă". Unii zic ca se pun picături, alții ca îți pune o lumina în ochi, alții ca e foarte simplu...

| Alfred0703 a răspuns (pentru Laur_Victorian_2000):

De obicei se testeaza vederea fara picaturi: Te pune sa te uiti intr-un aparat care iti focalizeaza in diferite puncte(tu doar trebuie sa te uiti in el), dupa te pune sa citesti cateva numere. Daca ai nevoie de ochelari, medicul/asistenta iti va da niste ochelari cu dioptriile tale si le va schimba in functie de cum vezi. La final iti pun niste picaturi(nu o sa vezi la apropiere vreo 4 ore) si te uiti din nou in aparatul acela care focalizeaza in diferite puncte.

| Mariu0699 a răspuns:

Deci, si eu cand am fost la oftalmologie am fost ca si tine, adica vedeam bine literele mari dar pe cele mici nu le intelegeam deloc. Si uite ca mi-au zis ca trebuie sa port ochelari, dar dupa mine cred ca aveam ochii cam obositi (atunci aveam vreo 3-4 zile nedormite). Si na, am fost nevoit sa imi fac un control la ochi, si mi-am facut si ochelari.
Cat despre instructor sau examinatoe, nu se uita daca ai ochelari sau nu, conteaza sa vezi drumul si astea laughing nu va trebui sa-i porti obligator ochelarii, decat doar daca nu vezi bine deloc. Eu la inceput am condus cu ochelari iar dupa cateva ore nu i-am mai purtat si nu mi s-a zis nimic. Totusi fa-ti control si ia-ti ochelari ca e mai bine