| LohneheriusAy a întrebat:

Buna TPU! Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv...
Acum 2 luni, am fost la mare cu un amic si stand asa pe plaja, acesta mi-a spus ca vrea sa se cazeze la un hotel si sa mai stea o zi (noi planificand de acasa ca vom sta doar o zi, iar apoi ne vom intoarce acasa).
Eu, stiind cat imi permite bugetul, i-am spus ca nu pot sa mai stau, si prin urmare, ma voi intoarce in orasul meu.
Ca raspuns, acest individ mi-a spus ca plateste tot pentru mine (nespunandu-mi o clipa ca ma imprumuta sau ca o sa imi ceara banii respectivi inapoi), iar eu dupa ce i-am spus clar ca nu am sa-i dau inapoi daca asta va dori in final, acesta mi-a subliniat ca totul este din partea lui, si am mai stat o zi.
Problema a inceput cand de cateva zile imi tot spune ca ii datorez bani si voi avea probleme daca nu ii restitui,, datoria,,, amenintandu-ma pe toate caile.
Intrebarea este ce pot face intr-un asemenea caz, fiind oricum in imposibilitate financiara de a-i restituii acei bani pe care, repet nu i-am imprumutat la fata locului, ci i-am acceptat asa cum mi-a spus respectivul,, din partea mea,,.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TudorRadu a răspuns:

Fugi si depune plangere la politie pentru amenintarile acelea sau hartuire in caz ca te urmareste sau iti trimite mesaje des sau cu continut care iti induc teama. In legatura cu banii, ai raspunsul mai sus, din moment ce nu are cum sa dovedeasca ca ti i-a dat cu titlu de imprumut, nu are nici legal ce sa iti faca.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala pentru respectivul ar fi sa te dea in judecata dar ar trebui sa dovedeasca faptul ca te-a imprumutat si daca nu poate nu o sa obtina nimic, o sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lui.
Fata de aceasta tu nu trebuie sa faci nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Vorbește cu un avocat.