| Yourfavgirl a întrebat:

Bună TPU, am o problemă pe care vreau să o rezolv, de fapt cred că ar fi două.
1. Doresc să îmi schimb numele de familie(adică să trec de pe al tatălui pe cel al mamei).De mentionat este ca ei nu sunt divortati, dar mama vrea sa divorteze in 2024, cand termin facultatea, iar pe diplomă nu doresc să apară numele lui tata.
2.cum pot obține fișă cum că aș fi cetățean in orașul în care studiez? vreau să mă mut definitiv în Timișoara,stau la chirie si momentan nu mă pot muta la curte, să am casa mea, și vreau să rămână apartamentul la care mă aflu momentan(de 1 an stau in el).
Mulțumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Se poate schimba numele de familie doar pentru motive intemeiate, dintre cele prevazute in L.119/1996, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, art.41^1 si urmatoarele.
Doar faptul ca mama ta urmeaza sa divorteze in viitor si sa revina la numele de familie avut anterior casatoriei si sa treci si tu pe acest nume nu este un motiv intemeiat acum, va fi doar dupa divort.
2.Esti cetatean al Romaniei, in Timisoara poti avea doar domiciliul, daca ai acolo o locuinta in proprietate sau esti luata in spatiu de o persoana cu domiciliul acolo.
Cat timp stai in chirie poti obtine doar viza de resedinta (flotant) pe cate un an.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu poți schimba numele cu motive vagi, genul mama va divorța la anul.
2. Cetățean este cel ce are domiciliu stabil acolo, nu unde stai, ci unde ai proprietatea ta în care stai.

| gabicoo a răspuns:

Poți fi cetățean al unei țări nu al unui oraș!
În Timișoara dacă stai în chirie poți obține doar viză de reședință nu și de domiciliu! Trebuie să ai o proprietate în oraș ca să-ți poți stabili domiciliul acolo!
Ce are numele tău actual? Îl poți schimba doar cu motiv foarte bine argumentat! Dacă este penibil sau dacă tatăl tău din acte nu-ți este și tată biologic!
Faptul că părinții tăi vor divorța nu reprezintă un motiv!
Plus că ești femeie și te vei căsători la un moment dat iar viitorul tău nume nu va fi același cu cel de pe actele de studii!

| Yourfavgirl explică (pentru gabicoo):

Buna,nu doresc să mă mărit sub nici o formă, foarte puțin probabil.
Numele actual pentru mine este deja ca si mort și pare a bătaie de joc, toata lumea râde.

| gabicoo a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Dacă este penibil poate fi schimbat!

| RxTx a răspuns (pentru Yourfavgirl):

EXACT ĂSTA ESTE CEL MAI TARE MOTOV FAPTUL CĂ NUMELE E RIDICOL

ACESTA ESTE UN MOTOV FOARTE SERIOS si penteu care vor accepta cri de la poliție sa iti schimbe numele

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu ai un imobil in Timisoara poti obtine doar o viza de flotant. Dar in cazul asta trebuie sa mergi sa te ia in evidenta o persoana care are domiciliul acolo.

| mi25 a răspuns:

Ca sa te lamuresti daca e posibil sau nu pentru tine, cauta pe net "Schimbarea numelui de familie". Si citeste. Doar esti studenta.

| Anonimul151 a răspuns:

Iti poți schimba numele de familie în momentul în care părinții tăi au divorțat. Nu cred că poți să ti-l schimbi mai repede.