| niko67 a întrebat:

Buna TPU, am și eu o întrebare care necesită un răspuns, de la persoane care s-au aflat în situația mea.In 2019, am prelungit contractul Telekom, după 2 ani, având un abonament de mobil, cu un tel, cu rata de 30 de lei, pe lună, de la 4 euro la 8 euro, plătind, cam 4 facturi, după aia am renunțat la ei și de la, 200 de lei cu penalități ce au mai trecut dinsii, a venit acum somație de la recuperator, de 17 milioane și un teanc de hârtii,(contract, facturi, pentru instanța.Cu cerere redusă în 30 de zile, mă poate executa silit, contractul nu este prescris

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, trebuie sa platesti. Ai crezut ca le tragi țeapă.
Uite că nu a fost cum ai vrut tu.

| niko67 explică (pentru darrio2007):

Nu e adevărat eram client vechi ce-l puțin 6 ani, m-am dus să plătesc, și contractul era prelungit, de ei după 2 ani, de la, 4 euro, la 8 euro, practic la dublat, fără să fiu consultat,

| darrio2007 a răspuns (pentru niko67):

Se prelungeste contractul intr-adevar dar asta cu măritul nu este legal. Fara sa fii anuntat. Stiu ca au bagat 1 euro in plus, cică inflatia. Dar atât.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poate.

| lpavel a răspuns:

Daca contractul nu era expirat iar tu ai renuntat la ei atunci da, te poate executa! Alta data sa va invatati minte sa mai luati telefoane in rate de la ei! Acum poti apela la un avocat dar oricum va fi tot va trebui sa scoti niste bani din buzunar!
Poti incerca sa vorbesti cu ei si sa te intorci la ei pana iti expira contractul dar nu stiu daca vor mai accepta...

| Lioana a răspuns:

Cum 17 milioane? Vorbesti in lei vechi? Sau cum?
Din pacate va trebui sa platesti suma asta si tine minte ca atunci cand renunti la un contract pentru utilitati, sa nu mai lasi facturi neplatite, pentru ca acelea strang dobanzi si se aduna o suma de te sperii. Nu scapi fara sa o plătești.

| anonim3247 a răspuns:

De executat silit poți fi executat

| anonim3247 a răspuns:

Ai luat și un telefon nou și nu ai mai plătit abonamentul.

| UserRo10 a răspuns:

Nu ai ce face. Nu stiu in cazul acesta, dar in imobiliare in 57 zile esti direct executat silit. Sfatul meu e sa vorbesti cu firma de recuperari si sa ajungi la un consens. Ei iti micsoreaza din datorie cu conditia ca tu sa platesti lunar din datorie

| Mitzupitzu a răspuns:

Esti bun de plata.