| IulianArny a întrebat:

Am si eu o intrebare foarte urgenta care chiar m-ar ajuta foarte mult.
Pot sa ma reprogramez la traseul pentru obtinerea carnetului de conducere daca nu au trecut cele 15 zile?
Imi expira dosarul pana atunci si vrea sa stiu daca am vreo sansa sa il dau mai devreme.
Rog seriozitate.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate. Dupa expirarea termenului de 1 an de la terminarea scolii de conducere este obligatoriu sa faci iarasi scoala de conducere si sa sustii probele teoretica si practica, este o prevedere legala imperativa, respectiv de la care nu se poate deroga si nu exista exceptii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca, printr-o cerere la seful politiei rutiere, desi nu cred ca iti va fi aprobata si oricum nu mai repede de 15 zile, asa ca tot iti va expira dosarul. Si mai trebuie sa faci cele 6 ore obligatorii de conducere.

| IulianArny explică (pentru Ioandelasal):

As putea sa prelungesc cumva dosarul?
Fara sa fac altul ca dupa sunt obligat sa o iau de la capat cu orele... dupa sala si apoi traseu

| Ioandelasal a răspuns (pentru IulianArny):

Nu se poate. Dupa expirarea termenului de 1 an de la terminarea scolii de conducere este obligatoriu sa faci iarasi scoala de conducere si sa sustii probele teoretica si practica, este o prevedere legala imperativa, respectiv de la care nu se poate deroga si nu exista exceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știu că da
dar nu te poți programa mai devreme de 15 zile de când ai picat