| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, răspundeți va rog doar daca știți. Am pensie de invaliditate gradul 2 si pe 5 aprilie trebuie sa reinoiesc dosarul. Se mai reinoiste sau este valabil pana la terminarea cu coronavirusul asta? Trebuie sa fac din nou toate actele si ancheta sociala la primarie iar aceasta este inchisa pe perioada stării de urgență. Imi e frica că nu stiu daca o sa mai primesc pensia daca nu refac dosarul. Oare se aplica aceeași lege ca si in situatia in care iti expira buletinul sau permisul de conducere?

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Un telefon, un email la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului a judetului din care faci parte. Le gasesti pe internet.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Întreabă medicul care trebuie să-ți facă dosarul din Policlinica. Din cate stiu eu, trebuie sa te prezinți in ziua in care ești programat. Altfel pierzi pensia. Nu mai îți trebuie ancheta sociala de la Primărie decât daca îți este ceruta de comisie. Verifica actul care l-ai primit anul trecut de la Comisia de Expertiza. Pe el trebuie sa scrie actele care trebuie sa le prezinți pe 5 aprilie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Medicul din policlinica nu are de a face cu amanarea sau nu a termenului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pune întrebarea la categoria " coronavirus" pentru ca acolo răspund psihologi de la Asociația Estuar. Sunt sigura ca îți va raspunde si au si posibilitatea de a se informa unde trebuie.

| romeo78 a răspuns:

Din câte s-a spus la televizor toate instituțiile publice sunt închise. Deci, mergeți, dacă puteți, dar cel mai bine căutați numărul de telefon de la Comisia de evaluare din certificatul de handicap și dați telefon.
Singurele instituții publice care mai au un program este evidența populației, serviciul social pentru ajutorul persoanelor cu ajutor social, carantină, izolați la domiciliu și bătrâni fără copii, rude și bineînțeles unde se eliberează certificate de deces, naștere.

Răspuns utilizator avertizat