Întrebare recomandată | Kohl_Simona_1996 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare. In legatura cu certificatul de nastere as vrea sa stiu daca se poate ca cineva sa treaca pe numele copilului pe alt cineva care nu este tata a copilului, daca acesta nu a vrut sa-si recunoasca copilul? care stie sa-mi raspunda. Deoarece vreau sa aflu ceva despre parintii mei sa nu intelegeti gresit. multumesc!

Răspuns Câştigător
| FlorinDiablo a răspuns:

Ori cine recunoaste copilul poate fii trecut tata pe certificatul de nastere legea nu prevede sa fie si o proba ADN ori cine recunoaste un copil poate fi tata chiar daca e sau nu al lui.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca femeia respectiva nu este casatorita nu poate trece pe nimeni ca tata al copilului daca acesta nu recunoaste ca este copilul lui. Chiar daca femeia l-ar declara functionarul de la Starea civila nu il va trece.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt două posibilități: copilul a fost recunoscut de tată (nu este căsătorit legitim cu mama copilului) ori tatăl care a devenit soțul mamei poate să-l treacă pe numele său ulterior nașterii.
Dacă ai peste 18 ani poți să te adresezi cu o cerere în acest sens la starea civilă de la locul nașterii.
Excepție este dacă mama îl dă în judecată pe tatăl copilului care nu recunoaște paternitatea prin solicitarea testului A.D.N. și obligarea plății pensiei alimentare.
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Cred că se poate, dacă justișia decide asta. El poate să spună toată viața că nu-i al lui, ADN-ul nu minte.

| irina20 a răspuns:

Daca ar recunoaste copilul da, ar merge.