| anonim_4396 a întrebat:

am o problema sunt foarte amarat sa va povestesc am aflat ieri ca tatal meu a murit cand eu eram mic de cand eram mic copil m am trezit pe lume numai cu mama aceasta are 2 frati unul m a botezat iar altul e trecut ca tata pe certificatul meu de nastere si mama e trecuta ca sotia si copilul lor imi e frate deci ma intrebam decad am inceput sa vad ca eu locuiesc cu mama mea naturala si de ce e trecut pe certificatul meu de nastere numele fratelui mamei mele cel ce e trecut ca ta asa si ma intrebam daca eu sunt adoptat am auzit multe zvonuri dar acestea erau spuse de oameni care nu stiau ca mamei mele naturale i a murit sotul cand eu m am nascut si ca trecut pe certificat ca parintii mei sunt respectivii oameni "tatal" trecut pe certifica ma iubeste mult si se supara cand eu nu ii zic tata dar chestia e ca am 2 mame naturala si cea de pe certificat asa deci mama mea nu a vrut sa mi zica de acest incident pentru ca nu vroia sa ma supar si sa fiu trist si acei oameni sunt trecuti pe certificat ca sa nu scrie acolo numele mamei mele naturale si la rubrica cu tatal sa scrie decedat asa ca eu acum sunt foarte debusolat suparat si trist parca am ceva pe suflet ca eu nu am un tata incerc sa ma inveselesc singur si acum cand mama mea biologica ma alinta nu pot sa suport nu stiu dc incerc sa imi zic in subconstient ca mai sunt copii pe lume ce nu au tata si ca nu e nimic chiar daca nu il cunosc nu e chestia ca sunt suparat ca am murit sunt amarat din pricina ca eu nu am un tata decat pe cel de pe certificat (care ma iubeste) si ca fratele meu e defat var dar intrebarile mele sunt dc nu ma simt bine cand mama ma "dragaleste"(va rog sa nu radeti) ce sa fac ca toti colegii si toti oamenii stiu ca eu sunt al tatalui de pe certificat cum sa scap din starea asta (nu imi spuneti sa vorbesc cu mama deoarece ea nu vrea sa vb despre tatal meu natural deoarece nu vreau sa imi fac inima amara) si sa il iubesc pe tatal meu de pe certificat? cu mama de pe certificat ce sa fac adica sa o iubesc si pe ea si pe fratele meu
va multumesc anticipat si va rog sa nu radeti de aceasta intrebare ma simt chiar prost

2 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Dragul meu - sa fi fericit cand esti " dragalasit " - sa stii ca multe persoane si-au dorit si nu au avut parte - iubeste - ti parintii - nu fi suparat - ar trebui sa fi fericit - unii nu au deloc iar tu ai 2 - sincer - nu am mai auzit ca unchiul meu sa fie trecut alaturi de mama pe certificatul de nastere - daca tatal tau natural murea inainte sa te nasti tu pe certificatul de nastere era doar mama iar la tata era --- Ceva nu se leaga sau tu nu te-ai exprimat corect

| vladutz333 a răspuns:

Vroiam sa zic ca pe certificatul de nastere e trecut numele tatalui meu adica fratele mamei mele si sotia sa