| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua stimati colegi de pe TPU! Spuneti-mi va rog frumos, daca mama mea are peste 70 de ani varsta, ar putea sa imi faca mie o imputernicire la notar sau ceva de genul pentru a ma ocupa in locul ei de orice proces in tribunal? Mentionez faptul ca as vrea sa ma ocup de recuperarea unor bunuri, pamanturi si bani in numele ei. Iar la moartea bunicilor mei a parintilor mamei mele, a venit fratele ei, a prostit-o doar asa verbal fara sa fie semnat nimic si doar sa fie ocolit testamentul. Iar el i-a dat mamei mele doar 25% din valoarea acelui apartament de 120 mp din centru, iar el a luat restul de 75% din bani si a luat si un set de mobila foarte valoros care valora peste 50.000 de euro si mi-a mai ''furat'' si dintr-un apartament mostenit de mine si fratele meu de la niste rude, o masina de cusut antica Zinger cu piese facute din platina. Iar pe mama mea a pacalit-o spunandu-i ca ii va tine el lucrurile depozitate pana isi va cumpara ea o locuinta de ajuns de mare iar acum nu recunoaste cu toate ca inca le mai are depozitate tot acolo intr-una din casele lui. A mai vandut si un pamant fara voia mamei mele facand modificari ilegale in acte, un bar si o pescarie, un pamant si o cabana la munte care e doar pe numele mamei mele. E complicata situatia stiu...dar ce spuneti ca ar fi de facut? Astept raspunsurile dvs. Cu toata stima si respectul Daniel

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu ai intrebat doar de o procura, asa ca nu ti-am raspuns si la celelalte probleme, iti raspund acum.
Mama ta si tu ar trebui sa faceti plangere penala in legatura cu ilegalitatile pe care le-ai enumerat. Te sfatuiesc sa soliciti o consultatie unui avocat specializat pe dreptul penal, prezentandu-i toate situatiile enumerate si dovezile pe care le aveti si te-ar putea sfatui ce trebuie sa faci si chiar sa redacteze plangerea si te reprezinte.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mama ta iti poate da o procura speciala, autentificata de un notar public, prin care te imputerniceste sa deschizi un proces, sa angajezi avocat, sa o reprezinti in proces si tot ce este nevoie, notarul public stie ce sa scrie in procura.
Va trebui cate o procura pentru fiecare proces.

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Iar aceasta procura speciala unde se poate face, la notar sau in alta parte? Va intreb fiindca Mama mea va veni curand din strainatate si sa stiu unde un va trebui sa ma duc cu ea

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul, am spus clar ca procura trebuie sa fie autentificata de un notar public, de regula se face la cel mai apropiat notar, din localitatea de domiciliu sau alta localitate apropiata, daca nu exista notar in localitatea de domiciliu.

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Ba da am citit cu atentie raspunsul dvs. Doar ca v-am intrebat deoarece nu am inteles daca procura speciala se face tot la notar sau notarul doar o autentifica. Acum am inteles. Va multumesc frumos

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Va multumesc frumos din suflet si asa vom face! Sarbatori fericite sa aveti si multa sanatate va dorim dumneavoastra si familiei dvs!

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Tu ai intrebat doar de o procura, asa ca nu ti-am raspuns si la celelalte probleme, iti raspund acum.
Mama ta si tu ar trebui sa faceti plangere penala in legatura cu ilegalitatile pe care le-ai enumerat. Te sfatuiesc sa soliciti o consultatie unui avocat specializat pe dreptul penal, prezentandu-i toate situatiile enumerate si dovezile pe care le aveti si te-ar putea sfatui ce trebuie sa faci si chiar sa redacteze plangerea si te reprezinte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O masina de cusut antica Zinger cu piese facute din platina. Nu există așa ceva. E o șarlatanie povestea cu piese făcute din platină. Ar fi de făcut ceva dacă ai dovezi asupra acelor fapte.

| StefanescuDaniel explică (pentru sadrian46):

Am spus asa ca exprimare. Cum sa nu exista domnul meu asa ceva? Si imi cer scuze se numeste Singer nu Zinger. Uitati si linkul https://www.bunaziuafagaras.ro/singer-masina-de-cusut-cu-piese-din-platina/

| Bula a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

In articol scrie clar: "MITUL".

| StefanescuDaniel explică (pentru Bula):

Oricum aia mai putin conteaza ca are piese din platina. Valoarea masinii de cusut in sine conteaza si faptul ca e originala. Iar asa o masina costa zeci de mii de euro