| LoredanaaBT a întrebat:

am si eu o problema mai grava si vreau sa ma ajutati.
Prietenul meu a fost arestat de catere politia din Germania acum 2 luni in urma, desi familia s-a implicat foarte mult si intr-un final am gasit un avocat, acesta nu este bun.
Va rog spuneti mi un Avocat Penal international BUN care sa se intereseze foarte bine de caz si sa il scoata cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ok, am inteles, cred ca ar trebui sa te duci la ambasada Germaniei din România, (nu stiu din ce oras esti tu esti din Bucuresti?) Si acolo trebuie sa fie cineva care stie Româneste, si explica i situatia cum ai scris aici, ei te vor ajuta. Avocatul pe care tu l ai platit este Român? Sau neamț? Ca daca i ai dat 4000 de euro si nu a facut nimic atunci nu este un avocat bun, tu trebuie sa ai ajutorul ambasadei.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca a furat, nici un avocat nu-l poate scoate din puscarie, asta este legea frate, nu tocmeala de la piata.
Ce daca este prima abatere, tot hot se cheama, ca a incalcat legea, ce-i greu sa pricepi?
In fond nu i-ar strica putina racoare, poate asa ii da o lectie de viata, sa nu mai fure cand o sa iasa din puscarie.

| LoredanaaBT explică (pentru Violleta2022):

DonnaAlba, daca nu stii cum sta situatia nu mai comenta, au fost scosi multi din puscarie tot din cauza furtului in Germania stiu bine, doar ca aia au avut avocat de baza. si ca el e la prima abatere contraza enorm ca daca nu era prima data nici nu mai ma interesa.
Atat timp cat nu a omorat pe nimeni si nici trafic de droguri, bani sau femei nu a fost deci e un caz ft usor. doar ca nu am gasit un avocat de baza.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LoredanaaBT):

Si tu consideri ca furand este un lucru bun, de aceea cauti sa-l scoti din puscarie nu?
Eu cred ca ai nevoie de un avocat bun, ca nu stiu la ce te referi cand spui "avocat de baza", termenul nu l-am mai intalnit inca.
Te-as sfatuii sa cauti un avocat in Germania, nu in Romania, pentru ca romanul iti va cere taxa de transport cu avionul spre Germania de cate ori merge sa-l audieze pe acuzat si de cate ori este procesul. Ca atare, te vor costa multe mii de euro ca sa-l deplasezi, asta fara onorariul pe ora pe care trebuie sa-l platesti avocatului, de cate ori este plecat din tara, pentru tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce l a arestat? A furat sau ce a facut, ca ceva grav a facut el de l au arestat, ca daca omul muncea si i si vedea de treabă nu avea nimeni nimic cu el, dar daca s-a bagat in prostii nemtii nu sunt ca românii cu șpăgi scapi, acolo ai facut o greseala ai plătit, deci spune concret ce a facut a furat din magazine nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind avocatul trebuie sa stie bine germana si legile de acolo, iar in al doilea rind niciun avocat nu te reprezintă gratis, trebuie sa ai bani, mii de euro ca vorbim de Germania ai acesti bani? Si la urma urmelor de ce tii neaparat sa ti scoti prietenul din belele, poate te trage după el nu te gindesti? El singur a intrat in belea, nu era cu tine, tu sari sa il ajuti, merită?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa il scoti pe cautiune si la Americani ca si la Nemți preturile sunt mari.

| LoredanaaBT explică (pentru CristiDinBucuresti):

CristiDinBucuresti, normal ca am platit avocatul, i-am dat 4.000 de euro si degeaba.
M am interesat mult in privinta dosarului lui si nu il pot scoate pri n cautiune. si da, a furat.
Si nu am nevoie sa imi spui chestii de genul sa nu il ajut si sa il las, e prima abatere a lui si el nu e genul ala de om care ar face asta zi de zi si din asta sa traiasca, el are o firma a lui acolo nu statea de furat in Germania, el castiga foarte bine din meseria pe care o avea doar ca s-a bagat intr-un anturaj prost, si avand in vedere faptul ca e prima abatere are sanse sa iasa doar cu interdictie pe Germania si o amenda dar am nevoie de un avocat de baza.

| LoredanaaBT explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt din Ploiesti. si multumesc de sfat

| LoredanaaBT explică (pentru CristiDinBucuresti):

Avocatul e roman dar a zis ca e international si mi-a zis ca o sa se implice in dosarul lui dupa ce se incheie. dar am aflat de la alti avocati ca el trebuie sa se implice acum cat timp dusarul e inchis ca ma e mult mai greu. si sunt ft suparata ca i-am data atatia bani ai nu il scoate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LoredanaaBT):

Mult succes sa reusesti sa il scoti, sa ne spui ce rezolvi la Ambasadă, tu ce varsta ai? Dar el?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LoredanaaBT):

Ok, am inteles, cred ca ar trebui sa te duci la ambasada Germaniei din România, (nu stiu din ce oras esti tu esti din Bucuresti?) Si acolo trebuie sa fie cineva care stie Româneste, si explica i situatia cum ai scris aici, ei te vor ajuta. Avocatul pe care tu l ai platit este Român? Sau neamț? Ca daca i ai dat 4000 de euro si nu a facut nimic atunci nu este un avocat bun, tu trebuie sa ai ajutorul ambasadei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă, cum ai rezolvat problema?

| LoredanaaBT explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am rezolvat o nici acum. nimeni nu se implica din motivul ca el este de vina si nu a fost obligat sa o faca. astazi s-au facut 3 luni de la incident si avocatul tot nu face nimic. asteptam vesti sa i se inchida dosarul pentru ca arestul preventiv e de 3 luni in Germania si ar trebuiisa i se dea o sentinta.
Si incerc sa il stresez pe avocat sa mearga macar cand il vor judeca daca nu a fost in stare macar sa il vada o data in 3 luni.

| Genevaaa a răspuns (pentru LoredanaaBT):

Ce s-a intamplat pana la urma?

| DovleacTurbat a răspuns:

Poti sa-l angajezi si pe Dumnezeu, daca a comis infractiune -plateste. E simplu', aia e Germania cu legi bine stabilite, nu Romania unde infractorii sunt tratati mai bine ca oamenii cinstiti.