| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. As avea nevoie de ajutor cu niste raspunsuri in legatura cu o problema destul de complicate. In vara anului 2019 am fost implicat intr-o altercatie provocata de un albanez care a avut ca rezultat inculparea mea pentru "vatamari corporale deosebit de grave", totul s-a petrecut in Germania, am fost arestat, iar dupa o luna, cu un avocat platit de familie am reusit sa ies pe cautiune, 1000 de euro, bani pe care nu i-am mai vazut. Am platit cheltuieli de judecata si timp de un an am fost tinut intr-un fel de arest la domiciuliu, pana la ultimul proces in care am fost obligat sa platesc suma de 7500 de euro, ca si despagubiri pentru albanez, plus un an si 8 luni cu suspendare in cazul nerspectarii acelei plati. Chestia e ca dupa mi-au venit alte plati de 2400 de euro si implicit 1700 pentru asigurarea lui medicala, pe care am reusit sa le platesc, la restul de 7500 nu primisem datele bancare pana in prezent si acum mi s-a dat termen de doua saptamani sa platesc restantele cu 8 luni in urma la suma respectiva. Chestia e ca eu n-am de unde sa platesc atata, am un job de **** acolo si mi s-a cam acrit sa platesc atatia bani. Intrebarea mea e, ce se poate intampla daca parasesc tara respectiva si nu mai dau pe acolo, gen sa uit de Germania fara a mai plati despagubirile respective? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti cautat cu Interpolul prin lume si arestat cum esti prins.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cam grav in cazul asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jhonny1998):

Trebuia sa respecti legile tarii in care traiesti, ca sa nu fii ajuns in situatia asta, fiindca fiecare plateste in final pentru nelegiurile pe care le face.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Violleta2022):

Intr-adevar, inca am timp sa reglementez situatia, toata presiunea si stresul m-au facut sa iau decizii pripite intr-un mod haotic, Voi vorbi cu un avocat, sau ii voi suna eu direct justificand motivele pentru care nu am platit pana acum, si sa mi se dea un alt termen. Germanii sunt oameni intelegatori daca vad ca te implici si incerci sa rezolvi o problema. Merci pentru raspunsuri, apreciez mult?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jhonny1998):

Cand nu-ti permiti sa platesti o datorie atat de mare, nu angajezi avocat, ca da foarte rau, insemanand ca bani de avocat ai, dar de fapt nu vrei sa platesti datoria.
Suna si vezi daca poti amana plata datoriei, desii ma indoiesc ca o vor face, odata ce ai deja un termen de 2 saptamani sa le platesti.
Incaerca s ate imprumuti la familie sau prieteni si sa platesti tot, ca nemtii nu se joaca cu deciziile tribunalului.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta o sa fac, sper sa fie bine.
O mare parte din vina o au si ei pentru ca mi au trimis plicurile de plata la o alta adresa, eu justificandu mi schimbarea domiciliului de fiecare data. Ma rog, o sa fac tot ce mi sta in putinta sa nu ma intru la inchisoare, iti dai seama happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se întâmplă cam așa. Dacă e rău albanezul, rău de tot, că așa sunt ei ( seamănă cu noi de altfel, os domnesc) te caută cu poliția peste tot în lume.

| Catrice a răspuns:

Te găsesc aia stai liniștit.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru Catrice):

La asta ma gandeam si eu laughing

| SociopatuI a răspuns:

Interpolul taticule. Te gasesc aia si intr-o gaura de sarpe de pe o insula izolata aflata la 10.000 km departare. Decizia judecatoreasca este deja luata, asa ca i-a spune-mi tu mie, i-ai tras-o calumea de banii aia? Care a fost motivul?
In orice caz, cel mai bine este sa faci un credit la banca. Altfel esti mort. O sa iti i-a din propietati ca sa compenseze acei bani.

| Jhonny1998 a răspuns (pentru SociopatuI):

N am nimic pe numele meu laughing