| gardin a întrebat:

am si eueu o problema cu cei de la Vodafone. Deci in luna septembrie le-am zis ca vreau sa imi inchida abonamentul si m-au pus sa semnez ceva si ca dupa luna aceea se inchide, nu s-a intamplat asta din contra, apoi m-au sunat de la Bucuresti si le-am explicat si mi-au zis ca nu s-a inregistrat ca vreau sa nu mai am... Apoi ca a inregistrat femeia aia, tot degeaba, tot a mers asa ca nu am mai platit si ieri mi-a venit o factura de la ei ceva gen ca eu mi-am reinoit contractul...iar azi am primit mesaj cum ca am de plata 1335 la ei de la 300 cat era pe 4 abonamente s-a ajuns la atat. Mi-au oprit cartelele la telefoane, mai am la tableta, ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta se intampla cand nu depui o asemenea cerere in scris, in doua exemplare (una sa-ti ramana cu numarul de inregistrare).
Pentru a putea inchide un contract sunt doua situatii:
1. Contractul NU si-a depasit termenul de 1 sau 2 ani, care te obliga cand ai primit in cadrul lui "cadouri": telefoane, tablete, televizoare, calculatoare etc.
2. Contractul a depasit termenul si se prelungeste din "inertie"

In cazul 1, daca vrei sa incetezi contractul, atunci trebuie sa le achiti penalizarile prevazute in contract, precum si contravaloarea "cadourilor" primite. Probabil acesta este si cazul tau.
In cazul 2. poti inceta contractul cu incepere de luna urmatoare depunerii cererii. Evident, cererea trebuie sa fie depusa cu cateva zile inainte de prima zi a lunii urmatoare (asta este de 5-15 zile), altfel dezactivarea se intampla doar peste inca o luna.

Inainte sa te decupleze- si/sau sa te mute de la retea, tu trebuie sa achiti restanta calculata la lichidare.
Vei fi decuplat si daca nu achiti restantele, dar in acel caz se adauga penalitati la restanta ta, iar dupa un timp vei fi trecut pe "Lista neagra" si predat unor firme de recuperare. Din acel moment poti ajunge sa creasca datoria totala chiar si de peste 10 ori datoria initiala!

| gardin explică (pentru Bula):

Faza e ca mie mi se termina contractul dara aia a facut altul mie mi-a spus ca trebuie sa semnez ca sa il inchid cand am sunat la Bucuresti a luat-o pe femeia aia la rost si a zis ca mil inchida mie nu mi.a explicat nimeni cum trebuie sa procedez asa ca acum ar trebui sa platesc 1335?

| gardin explică (pentru Bula):

Asi putea suna la ei sa rezolv cumva pentru ca e vina lor ei mi.au zis ceva si nu au facut sau sa astept eu nu vreau sa platesc am avut probleme grave cu ei azi plateam peste 5 minute aveam cost 10 euro vi se pare normal plateam 4-5 milioane in unele luni cand pe contract scrie ca am 100-200

| Bula a răspuns (pentru gardin):

Plata depinde de clauzele din contract.
Daca depasesti limitele contractului, ti se calculeaza minutele ca suplimentare, cu cca 0.5 euro/min.
Trebuie sa ceri de la ei FACTURA DETAILATA, adica extrasul (desfasuratorul) convorbirilor, si sa verifici cine-, cat-, cu cine a vorbit si cat a costat. Doar asa poti sa-ti dai seama de ce ai asa suma de plata.