| Alexander121 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa stiu am 14 ani...si as vrea sa plec in Anglia la un unchi deal meu..se poate pleca doar cu buletinul? sau imi trebuie si pasaport poate pleca fara paritni sau trebuie sa fiu insoti de un parinte.se poate ca parintii mei sa faca "foaie de drum" la notar si autentificata ca si cum unchiulm meu ma insosteste pot parasi tara doar cu el?
Astept raspuns Multumes
++ Funda si vot

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti pleca cu cartea de identitate.
Mai ai nevoie de o declaratie a parintilor, autentificata de un notar public, prin care parintii isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major, poate sa fie unchiul tau daca pleci cu el. De asemenea insotitorul trebuie sa aiba certificatul de cazier judiciar valabil.

1 răspuns:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă eşti minor îţi trebuie procură de la părinţi, cam atât.
Pa-pa.