| ___fd0a a întrebat:

Buna! TPU,, ce se întâmpla dacă nu inmatriculez o masina la poliție in termenul de 90 de zile,, Deoarece sunt plecat in afara Țări,, când ajung sa o inmatriculez trebuie sa merg la RAR?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o inmatriculezi in termen de 90 de zile de la data cumpararii inmatricularea se suspenda si nu mai poti circula legal pe drumuri publice pana nu o inmatriculezi, fapta ar constitui infractiune.
O poti inmatricula oricand dupa acest termen, totul trebuie sa fie in regula, respectiv sa o inregistrezi la compartimentul de impozite si taxe de la primarie, sa aiba ITP (doar daca nu are ITP valabil va trebui sa mergi la o unitate RAR sau service autorizat pentru ITP) si sa ai asigurare RCA.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu circuli cu ea nu se întâmplă nimic. Nu, nu trebuie sa faci rar

Răspuns utilizator avertizat