| unknownuser000004 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am achiziționat luna trecută o mașină, mai exact pe data de 18.07. Am fost la finanțe de am luat-o în evidenta și tot ce a mai rămas de făcut este la politie și schimbarea numerelor și talonului.
Ideea este ca eu abia în septembrie ma voi putea ocupa de transcrierea acestuia, asta însemnând ca vor trece cele 30 de zile. Este specificat pe talon înstrăinat către XYZ la data de 18.07 - oricum nu circula nimeni cu mașina pana nu are totul în regula.
Întrebarea mea este dacă ajung abia în septembrie am sa o pot înmatriculea la politie? Vor fi probleme? Normal știu ca am 30 de zile sa o înmatriculez dar fiind plecat nu am sa ma pot ocupa.

Mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii bine.
Termenul maxim in care trebuie s-o inmatriculezi pe tine este de 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare. Daca aceasta data este 18 iulie 2022 atunci termenul de 90 de zile se implineste in 16 octombrie 2022. Daca nu o inmatriculezi pana la aceasta data atunci inmatricularea se suspenda si nu mai poti circula legal pe drumurile publice pana nu o inmatriculezi.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART.11.(1)Proprietarii de vehicule sau deţinătorii mandataţi ai acestora sunt obligaţi să le înmatriculeze sau să le înregistreze, după caz, înainte de a le pune în circulaţie, conform prevederilor legale.
(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."
Asa fiind o poti inmatricula linistit in luna septembrie si pana atunci poti circula legal cu numerele actuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 90 zile nu 30