| Allxy a întrebat:

copilul meu are 14 ani, primeste pensie alimentara e la varsta de 11 luni, ii poarta numele tatalui lui, imi doresc sa-l trec pe numele meu, cum se procedeaza? ce documente imi sunt necesare? copilul v-a avea probleme vreodata? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate obtine schimbarea numelui in doua modalitati: pe cale administrativa, conform OUG nr.41/2003 ori printr-o actiune judecatoreasca. In ambele cazuri trebuie indeplinite 2 conditii: cererea sa fie facuta de copil si semnata si de tine si tatal sa-si dea acordul. Ai nevoie de certificatul de nastere si cartea de identitate ale copilului, cartea ta de identitate si hotararea de divort ori de stabilire a paternitatii, dupa caz. Ar putea avea unele mici probleme la mostenirea dupa tatal sau, vor trebui mai multe acte pentru a face dovada de mostenitor si va trebui sa-si schimbe certificatul de nastere si cartea de identitate, alte probleme nu vad. Numai bine!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti trebuie hotarare judecatoreasca cu acordul tatalui. NU av avea nici o problema, este doar o formalitate, important este doar acordul tatalui.

| TommyMiller a răspuns:

Nu cred ca tatal isi va da consimtamantul...incearca totusi

| orientalmed a răspuns:

Ce motive ai sa nu poarte numele tatalui? Orgolii? Lasa-l sa il poarte. Nu ai ce s afaci ca sa "rupi" acesta legatura. El ii este tata oricare ar fi fost trecutul.