| Laurosa a întrebat:

Buna TPU, dacă mama mea se căsătorește cu iubitul ei, dar eu nu sunt fata lui, ci fata tatălui meu biologic, eu iau numele tatălui meu vitreg sau rămân la numele tatălui meu biologic?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai cu numele de familie pe care il ai acum. Dupa casatoria mamei si daca ea opteaza pentru numele de familie a sotului poti solicita si tu preschimbarea numelui de familie, bineinteles daca vrei asta.

| Laurosa explică (pentru Ioandelasal):

Deci dacă nu vreau, pot rămâne cu numele meu actual, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laurosa):

Da, asa este, nu poti fi obligata sa-ti schimbi numele de familie.

| Laurosa explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Mulțumesc mult

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rămâi cu numele pe care îl ai acum.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ramai cu numele actual, deoarece schimbarea numelui, pe langa cheltuieli si timp de schimbare a numelui in actele oficiale, iti ingreuneaza demersurile in locurile unde esti trecuta cu vechiul nume.

| Laurosa explică (pentru CodrutElian1990):

Pai eu vreau sa rămân cu numele meu actual. De-asta și întrebam

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dar nu ne-ai spus cati ani ai? Daca esti minora sau copil sunt alte reguli.

| Laurosa explică (pentru CodrutElian1990):

Sunt minora

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Laurosa):

Mama ta poate sa ceara sa-ti schimbi numele, dar numai cu acordul tau, daca ai peste 14 ani.

| Laurosa explică (pentru CodrutElian1990):

Am inteles. Eu nu vreau sa-mi schimb numele de-asta am întrebat

| Laurosa explică (pentru CodrutElian1990):

Eu nu vreau sa-mi schimb numele de-asta am întrebat

| Nirvanaaa a răspuns:

Rămâi cu numele de familie actual.

| nuconteazaacum1234 a răspuns:

Daca vrei da, daca nu, nu.