| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU big grin.
Dau o situatie,merg la un magazin si imi cumpar un cutit,e complet legal sa fac lucrul asta, iar peste 5m ma opreste un Garcea pentru perchezitie si il gaseste asupra mea.E port ilegal de arma alba?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este port ilegal de arma alba, de altfel nu toate cutitele sunt considerate, din punct de vedere legal, arme albe. Dovedesti ca le-ai cumparat atunci de la magazin, cu bonul de cumparare.
Sunt socotite arme albe cele care indeplinesc conditiile prevazute de L.295/2004, citez:
"8. arme albe cu lamă - armă care îndeplineşte următoarele criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0, 4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă."

| JohnnyBi a răspuns:

Este porc ilegal. cum va vin intrebarile astea in cap ma? laughing. ai gandit mult cand ai pus intrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Pentru mine era un paradox, si e important sa cunoastem legea nu?
Tu ai gandit mult cand ai raspuns? Eu am scris corect port, nu porc.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am scris porc. am facut-o intentionat. trebuia sa scrii si tu porc sau ce? nu am gandit mult ca nu e de gandit ce ai intrebat tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cutitele de bucatarie nu sunt arme alte, exista niste criterii dupa care sunt incadrate la acesta categorie. Lama trebuie sa aiba 2 taisuri, sa aiba un maner solid si care sa faca corp comun cu lama, sa aiba maner cu garda (adica sa iti protejeze mana) si lama sa aiba o anumita lungime si grosime.

| neutrino a răspuns:

Da, daca-l tii la brau.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Deci practic e ilegal sa cumperi cutite? pentru ca automat trebuie sa le iei si acasa nu? si deci sa le porti.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu este ilegal sa cumperi cutite.

Nu o sa se ia niciun politist de tine daca ai o sacosa de la carrefour in care ai patru kg de mere, o sticla de ulei, un kg de orez si un set de opt cutite de bucatarie, pentru ca nu are niciun motiv sa te suspecteze de folosirea cutitelor intr-un mod ilegal.

Daca insa umbli pe strada cu doua cutite legate de antebrat ca in Assassin's Creed, atunci cu siguranta ca te va duce la sectie, pentru ca niciun om normal la cap nu va crede ca le porti la tine ca sa cureti cartofi.