| pssssiiii a întrebat:

Buna TPU., daca ai peste 18 ani si vrei sa pleci in Germania cu avionu iti trebuie pasaport?

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport, poti calatori cu cartea de identitate (nu cu buletinul de identitate). Germania este tara UE si in toate tarile UE se poate calatori cu CI.
P.S. Ce-oti fi avand aproape toti cu buletinul, sunt sigur ca multi n-ati vazut un buletin. De peste 15 ani se fac carti de identitate, nu buletine de identitate.

| BiuL a răspuns:

Din cate stiu eu nu iti trebuie, in Ungaria cel putin mergem doar cu buletinul. Si Germania e stat membru UE asa ca nu vad de ce ei ar cere pasaport si Ungaria nu...

| AlbaAura a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport si in al doilea rand nu mai esti minor.Ca sa te convingi, intra pe google.Cauta - acte necesare calatoriei cu avionul -

| y0nutz3ly a răspuns:

Da normal

| meseriasul88 a răspuns:

Ca sa treci prin Germania nu-ti trebuie pasaport dar daca te duci acolo la munca iti trebuie pasaport

| nexus9710 a răspuns (pentru meseriasul88):

Conform noilor legi iti trebuie, recent am trecut si eu prin Germania, si mi a trebuit pasaport

| pssssiiii explică (pentru nexus9710):

Si cat te-a dus la pret pasaportu?

| meseriasul88 a răspuns (pentru nexus9710):

Pai eu am fost in belgia cu autocarul si la intoarcere am venit cu avionul si nu mi-a trebuit pasaport eu zic ca daca te duci in Germania la munca iti tebuie dar ca sa treci sigur nu trebuie

| meseriasul88 a răspuns:

Eu zic sa mergi sa te interesezi mai bine la politie si iti vei primi un raspuns sigur succes

| tofanlucian12 a răspuns:

Din cate stiu eu cel mai sigur e cu buletinul. cel mai sigur. tongue bafta!

| nexus9710 a răspuns:

La orice varsta iti trebuie pasaport

| pssssiiii explică (pentru nexus9710):

Stiam ca UE permite sa calatoresti in anumite state cu buletinu si doar la minori cu pasaport

| pssssiiii explică (pentru nexus9710):

Si eram curioasa daca merge cu buletinu in Germania dar se pare ca nu merge!

| nexus9710 a răspuns (pentru pssssiiii):

Nupe, iti trebuie pasaport big grin

| andrew2008 a răspuns:

Poti calatori in orice tara din UE doar cu buletinul! Daca vrei sa pleci in afara UE iti trebuie pasaport si viza! Daca nu crezi poti intreba la agentia de voiaj de la care vrei sa iti procuri biletul de avion! Ei stiu 100% daca ai nevoie sau nu!

| mirlanul a răspuns:

Da iti trebuie

| laurcristescu a răspuns:

Daca ai sub 18 ani ai nevoie de un pasaport, in cazul tau fiind majora poti merge doar cu buletinu. Stiu sigur ca asta e la tranzitul cu masina/autocarul prin granite. La calatoria cu avionul nu stiu ce sa iti spun, s-ar putea sa fie ceva ce tine de securitate. Cel mai sigur e sa intrebi la agentia de unde iti cumper biletul de avion.

| Pichul a răspuns:

Da iti trebuie pasaport la orce varsta.

| asot24 a răspuns:

Salut,nu iti trebuie niciun pasaport. poti sa mergi linistit doar cu buletinu oriunde in europa. numai ca nu poti parasi si continentul laughing)

| pssssiiii explică (pentru asot24):

Off sa ma lamureasca si pe mine cineva ca deja nu mai inteleg ..trebuie sau nu pasaport? vreau sa stiu sigur!

| nexus9710 a răspuns (pentru pssssiiii):

Mai bine ia ti sa fii sigur

| johnnyMe a răspuns (pentru pssssiiii):

Da poti doar iti trebuie carte de identitate valabila!
Si ca sa te lamuresti mai bine uite aici :
http://ro.wikipedia.org/......om%C3%A2ni

| asot24 a răspuns:

Nu iti trebuie nici daca esti minor sau minora iti trebuie o procura de la parinti si un insotitor si poti pleca oriunde un europa cu buletinu si marea britanie la fel tot cu buletinu cu avion sau cu ce pleci

| asot24 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu