| mihnea2365 a întrebat:

daca am carnetul de soferi, categoria B, pot conduce un scuter de 49 cm3 si cu o greutate sub 350 kg, dar care atinge viteza de 80 km/h. Nu vreau raspunsuri complicate. Da sau nu? happy. Nu prea as vrea sa
merg cu un scuter sau moped cu 45 km/h. Vreau sa merg de ici colo cu el si sa nu folosesc masina asa des pentru drumuri scurte ca na...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este limitat la 45 km/h nu il poti conduce, deoarece nu se mai incadreaza la categoria moped si ai nevoie de categoria A1.

| DjNick112 a răspuns:

DA, ai voie sa conduci cu categoria B un moped, scuterul de 49cc intra in categoria moped chiar daca depaseste 45km/h