| redmaster a întrebat:

Daca la locul de munca nu mi-se mai prelungeste contractual de munca, dar mai am zile de concediu acumulate, am dreptul de a cere plata acestora, sau se pierd?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poti cere plata zilelor de concediu neefectuate! Compensarea in bani a concediului neefectuat este un drept al tau in cazul in care intervine incetarea contractului de munca!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii ai dreptul de a obtine plata zilelor de concediu aferente perioadei din an lucrate. Daca nu rezolvi pe cale amiabila poti da firma in judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal sunt obligati sa iti platesca zilele de concediu