Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca vand un apartament cu 60.000 de euro trebuie sa platesc impozit catre stat? Recent am citit ca pana in suma de 90.000 de euro impozitul este 0 iar peste 90.000 de euro este 3% din valoarea imobilului.Imi spuneti va rog cum e?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti impozit pentru aceasta suma, se plateste doar la sumele de peste 450.000 lei, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 111.Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
  (1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
(2) Impozitul prevăzut la alin. (1) nu se datorează în următoarele cazuri:
  a) la dobândirea dreptului de proprietate asupra terenurilor şi construcţiilor de orice fel, prin reconstituirea dreptului de proprietate în temeiul legilor speciale;
  b) la dobândirea dreptului de proprietate cu titlul de donaţie între rude şi afini până la gradul al III-lea inclusiv, precum şi între soţi;
  c) în cazul actelor de desfiinţare cu efect retroactiv pentru actele de transfer al dreptului de proprietate asupra proprietăţilor imobiliare;
  d) constatarea în condiţiile art. 13 din Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
  e) în cazul transferului dreptului de proprietate imobiliară din patrimoniul personal, în condiţiile prevederilor Legii nr. 77/2016 privind darea în plată a unor bunuri imobile în vederea stingerii obligaţiilor asumate prin credite, pentru o singură operaţiune de dare în plată."

| mgtow a răspuns:

Nu trebuie sa dai ce tampenie e asta? Impozit pe venit in urma vanzarii imobilului. Cred ca pot face rost de cativa indivizi ISIS sa detoneze bombe prin parlament

| Michaeel a răspuns:

Da trebuie sa plătești impozit, normal pentru tot ce deții și el al tău, trebuie sa plătești impozit.