| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vârstă pot purta cu mine un spray cu piper/paralizant? Eu am 13 ani și nu știu dacă este legal sa port asa ceva cu mine. De preferat părerea sa și-o spună un polițist. P. S. Nu am știut în ce categorie să încadrez aceasta întrebare.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spray-ul paralizant/cu piper conform legislatiei romane este o arma neletala de autoaparare asa cum este specificat in :
Legea nr.295/2004, care prevede la Art. 63 urmatoarele :
Uzul de arma neletala destinata pentru autoaparare :
,, Titularii dreptului de a purta si folosi arme neletale, destinate pentru autoaparare, pot face uz de arma numai in poligoanele autorizate in conditiile prezentei legi sau in caz de legitima aparare ori stare de necesitate"
Art.62 aliniatul 3
,, Armele neletale pot fi detinute si, dupa caz, purtate si folosite de persoane fizice sau juridice, cu conditia inregistrarii acestora la autoritatile competente, in conditiile prevazute de prezenta lege".
In concluzie : si spray-ul paralizant/cupiper trebuie sa fie inregistrat ca arma neletala de autoaparare la politie pentru a o putea folosi in mod legal. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

E plin de gabori pe aici, îţi dai seama.

| Anonima975 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Pai m-am gândit ca poate, cum sunt și pe aici și medici ginecologi, sa fie și gabori happy