| TheCritic a întrebat:

Detin permis clasa C in statul California si am 17 ani. Daca eu am dubla cetatenie si la 18 ani merg in Romania, pot sa imi echivalez permisul din SUA sa fie valabil si in Romania sau trebuie sa fac si in Romania curs si sa dau examenele? Cum se procedeaza? Pot calatori prin Europa cu masina cu licenta de aici?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Permisele de conducere straine se pot preschimba cu documente similare romanesti, fara sustinerea unui examen sau a unei testari, numai cu conditia stabilirii domiciliului sau rezidentei in Ro.
Actul normativ care reglementeaza preschimbarea permiselor, procedura si actele necesare, este Ordinul MAI 1480/2006(completat cu cel din 2010)--- il poti lectura aici:http://instructorauto-silviu1969.blogspot.ro/......ivind.html

2.Cu un permis de conducere romanesc si o carte de identitate sau pasaport romanesc poti conduce in toate statele UE.