| xDariuss a întrebat:

Dupa al 2-lea razboi mondial, Russia a fost invingatoare, iar Germania cea mai afectata ( din toate punctele de vedere ).
De ce totusi Germania a reusit sa-si refaca economia si este una dintre ' marile puteri ale Europei ', iar Romania, care nu a fost asa afectata este printre codasele Europei?
Din cate am inteles Romania este o tara foarte bogata in zacaminte, dar nu le exploateaza nimeni, de ce?
Noi de ce nu ne-am putut dezvolta? Stiu ca mi-a spus proful de istorie ca Romania, intr-un anumit an ( nu mai tin minte ) Era pe locul 4 in lume ca si dezvoltare economica si totusi suntem codasi, de ce?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Pentru ca lipseste organiharea si harnicia.
Decat sa ne extragem zacamintele, sa le prelucram si sa le putem folosi sau exporta, noi le vindem strainilor cu banii joc. Romanii nu gandesc in perspectiva, se gandesc doar la castigul rapid. Si la cum sa scape fara sa munceasca.
Adaugat si faptul ca se fura la greu, nu se respecta legea deloc si nimeni nu e multumit si motivat, se ajunge la situatia care e acum in tara.
Si oamenii care profita de pe urma situatiei nu vor sa se schimbe lucrurile.
Iti poti imagina Romania ca un magazin. Daca toate lucrurile sunt frumos aranjate pe rafturi, gardienti langa fiecare raft nu poti sa furi de acolo.
Daca peste tot e ingramadit, produsele amestecate, oamenii peste tot in jirul tau, praf, mizerie, gardianul sa numere cei 10 lei pe care tocmai i i-ai dat, poti sa furi linistit, ca nu vei fi prins. Asa nu se va sti cine e vinovatul. Gardianul nu va fi tras la raspundere, pentru ca e ingramadeala, si furtul nici nu se va descoperi rapid. Nu se va sti momentul.
Cam asa e si in Romania...

O zi buna!

| maryfanMJ97 a răspuns:

Mai totul este foarte clar. Tara noastra candva a fost una prospera si plina de resurse care nu se risipeau ci se foloseau in folosul tarii.Bine asta este perioada de dinainte de comunism si chiar in timpul comunismului.Eu iti spun ceea ce am auzit si eu la de la bunicii mei ce au trait in perioada lui Ceausescu si iti pot spune ca atunci in Romania existau fabrici de orez ca sa nu mai importam de la alte tari si tot ce se fabrica in tara se exporta in alte tari.
Perioada aceea in care au fost construite combinate pline de aparatura nou nouta venita din Germania si alte tari prospere a apus demult odata cu moartea lui Ceusescu si cu venirea la putere a lui Iliescu, Constantinescu si Basescu care nu au facut altceva decat sa inchida combintate sa le vinda pe bucati si sa fura tara cat mai mult posibil.Am vazut cum multe combinate ce era in perioada revolutiei gata de functionare si chiar pline de echipamente nedespachetate acum sunt in paragina.

| xDariuss explică (pentru maryfanMJ97):

Da stiu asta, eu am pus alta intrebare.
Stiu ca Romania era ' Granarul Europei ' adica noi stabileam pretul graului si il exportam in alte tari...