| thimeyaful a întrebat:

Fac 18 ani si trebuie sa imi schimb buletinul.Problema e ca trebuie sa merg la tara(350km). Intrebarea mea este: pot sa imi fac buletinul cu 2-3 saptamani inainte sa expire, ce acte sunt necesare si la urgente in cat timp mi-l elibereza.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti preschimbi cartea de identitate cu 180 zile inainte de expirare. Ai nevoie de aceleasi acte ca la prima, in plus trebuie sa predai vechea CI. Nu exista urgenta, termenul maxim de emitere este de 30 zile, de regula se obtine in cca 10 zile. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu n-am putut sa mi-l fac cu o saptamana inainte sa expire. straight face

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce n-ai putut? Termenul respectiv este prevazut in OUG 97/2005, privind actele de identitate, republicata in 2011, art. 19, alin. 3, citez:
"3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este motivul pentru care spui ca trebuie schimbat? nu este termenul legal, conform virstei.

| iam2good2u a răspuns:

Te duci si zici ca l-ai pierdut sau tragi de el si il rupi si il schimba daca zice ca nu poti sa il schimbi. mie mi se dezlipise plasticul ala de deasupra si l-am schimbat fara probleme inainte sa expire. ce nu inteleg eu este de ce trebuie sa il schimbi? de la 14 ani pana la 18 sunt doar 4 ani si ar trebuie sa mai fie valabil o vreme

| thimeyaful explică (pentru iam2good2u):

Eu l-am facut la 14 ani.si imi expira fix in ziua in care fac 18laughing))))..asa e pe al meu.mersi mult pentru ideea cu trasu d ellaughing)))o sa incerc si varanta asta daca intampin vreo problemalaughing)))