| Sandor12921 a întrebat:

ieri m-am intalnit cu un fost coleg de generala in oras, el acum este la facultate, iar eu nu, eu mi-am deschis o firma de transport marfa, iar acesta mi-a spus "oamenii fara studii superioare sunt prosti" iar eu m-am enervat putin si l-am injurat, acum el imi spune ca v-a depunde reclamatie pentru ca i-am incalcat integritatea si ca cere daune morale, in fine, eu asa stiu ca nu poate face asa ceva, asa este?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca te poate da in judecata, dar numai pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale, pentru afectarea demnitatii, conform Codului civil, citez:
"ART. 72. Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
  (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75. "
Sigur ca poate castiga doar daca are probe in acest sens, cel putin 2 martori si nu ar obtine o suma mare.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oricine poate da in judecata pe oricine, dar asta nu inseamna ca va sicastiga...
Speta ta fiind de natura civila, el va trebui sa aduca dovezi indubitabili in fata judecatorului, prin care sa dovedeasca "incalcarea demnitatii tale". Va trebui sa prezinte inregistrarea INTREGII discutii dintre voi (caz in care ar reiesi ca tu ai fost intai afectat prin afirmatia lui) sau prin cel putin 2 martori care sa redea EXACT LA FEL dialogul vostru, cuvant cu cuvant).
Si tu il poti chema ca martor si sa-i pui intrebari, cu care sa-l incurci... big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

E amuzant omul daca vrea sa te dea in judecata pentru o injuratura... dar si tu I ai facut jocul

| minrest a răspuns:

In practica, nu are ce sa-ti faca. Voi v-ati insultat reciproc, el te-a insultat primul. Si nu stiu de ce crezi ca l-ai injurat. Eu cred ca nu-ti amintesti bine. Poti demonstra ca l-ai injurat?

| raduradu2014 a răspuns:

Cati ani ai?

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

DAca nu are dovada nu are ce să-ți facă. daca te înregistra era altceva.vezi ca ești invidios pe tine, ți-e dușman, mai bine evitat ca a doua oară sa nu te mai provoace a poate îl duce capul sa te și înregistreze.prefer sa n-am studii superioare și sa fiu plin de baniwinking inteligenta unui om nu se rezulta la niște ani de facultatelaughing

| cascadoryes a răspuns:

Mai mult ca sigur a ras de tine doar., crezandu-se mai superior.Dar tu sa stai linistit ca nu iti poate face nimic, nu are nici ma car un martor.