| elyn a întrebat:

In vederea majorii pensiei alimentare,se ia in calcul din ziua in care am depus dosarul sau cu timp in urma,primeste pensia cat timp este elev sau doar pana la majorat(tatal copilului este in strainatate din 2000, abia acum am reusit sa-i aflu adresa, mai sunt 6 luni si copilul implineste 18 ani)? Nu-mi permit avocat, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia se acorda de la data depunerii cererii de chemare in judecata. Se poate acorda pana la terminarea studiilor superioare, dar nu mai mult de 26 de ani.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se ia in calcul de cand depui dosarul.Pensia o primeste pana la 18 ani cu exceptia cand isi continua studiile(facultate).Pe toata perioada facultatii.

| onasis1961 a răspuns:

Se ia in calcul de la depunerae dosarului si se acorda pana la terminarea studiilor la zi dar nu mai mult de 26 ani, iar cuantumul este de 1/3 din venitul sotului.